Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 2 września 2017

Wojciech Kolarski: "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane od Nowej Zelandii po Kanadę

Minister Wojciech Kolarski podczas wernisażu wystawy „Wesele w Warszawie" w Galerii Kordegarda

- W ramach Narodowego Czytania, które para prezydencka zainauguruje w sobotę w Warszawie, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego będzie czytane przez Polaków w 21 krajach na świecie - mówi prezydencki minister Wojciech Kolarski.

 

Zobacz także: W Polsce i 26 krajach na całym świecie odbyło się Narodowe Czytanie Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczną w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie doroczną akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

 

Narodowe Czytanie to największa akcja promująca czytelnictwo wśród Polaków - podkreśla minister Kolarski. - Przez tych kilka lat stało się prawdziwym społecznym zjawiskiem, na trwałe wpisującym się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i mającym realny wpływ na popularyzację czytelnictwa - powiedział prezydencki minister.

 

Przypomniał, że "przed dwoma laty prezydent Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury w pierwszy weekend września". W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

 

Jak mówił Kolarski, centralne wydarzenie w ramach Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej, która w południe rozpocznie tam wspólną lekturę. - Tej lektury będzie można posłuchać w znakomitych interpretacjach wspaniałych polskich aktorów, znanych i lubianych z filmów, seriali, teatru - zapowiada.

 

W rolę Gospodarza wcieli się Paweł Królikowski, Gospodyni - Iza Kuna, Pana Młodego - Sebastian Karpiel-Bułecka, a Panny Młodej - Katarzyna Kołeczek.

 

Zobacz także: Otwarcie wystawy „Wesele w Warszawie” Wystąpią także m.in. Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Grzegorz Daukszewicz, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Lech Łotocki. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim poprowadzi Mariusz Gradowski, reżyserem spektaklu jest Halina Przebinda.

 

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim potrwa do godz. 19. W przerwach będzie można posłuchać muzyki, zagrają: Zakopower, Kompania Janusza Prusinowskiego i Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

 

Wojciech Kolarski podkreślił, że Narodowe Czytanie to akcja o znacznie szerszym zasięgu, której "sukces bierze się ze współpracy, oddolnej inicjatywy Polaków". - W tej chwili mamy około 2 tysięcy zgłoszeń z Polski i zagranicy. To są miejsca, w których stowarzyszenia, instytucje samorządowe, wspólnoty sąsiedzkie, biblioteki, szkoły organizują wspólną lekturę - mówił prezydencki minister.

 

Według niego w tym roku w Narodowe Czytanie, jak nigdy w poprzednich latach, włączą się także Polacy mieszkający poza granicami kraju. "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane w 63 miejscach poza granicami w 21 krajach na świecie.

 

Jak mówił prezydencki minister, czytanie będzie odbywać się w konsulatach, szkołach i instytucjach polonijnych. Wspólna lektura odbędzie się w konsulacie w Odessie organizowana wspólnie z instytucją skupiającą mieszkających tam Polaków. W polskiej ambasadzie w Paryżu udział w Narodowym Czytaniu weźmie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Wesele" będzie również czytane za oceanem - przedstawiciele Polonii kanadyjskiej zaplanowali wspólną lekturę w Bibliotece Narodowej w Toronto, podobnie będzie w Chicago i Sydney.

 

- Choć oficjalnie ta akcja zostanie rozpoczęta w Ogrodzie Saskim w Warszawie o godz. 12, to chronologicznie pierwszym miejscem, gdzie Polacy spotkają się czytając +Wesele+ Stanisława Wyspiańskiego, będzie miejscowość Christchurch w Nowej Zelandii z racji różnicy czasu - podkreślił Kolarski.

 

Minister przypomniał, że każda instytucja czy stowarzyszenie, które chce zorganizować Narodowe Czytanie u siebie, wciąż może zgłosić swój udział na stronie internetowej prezydent.pl.

Poleć znajomemu