Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 września 2017

Minister Kwiatkowski: Media polonijne pomagają w podtrzymywaniu polskości

  |   Minister Adam Kwiatkowski minister wziął udział w debacie „Nowe i tradycyjne media w kreowaniu polskiej tożsamości wśród Polonii i Polaków za granicą” Minister Adam Kwiatkowski minister wziął udział w debacie „Nowe i tradycyjne media w kreowaniu polskiej tożsamości wśród Polonii i Polaków za granicą”

Media polonijne są bardzo ważnym elementem życia Polaków za granicą. Wspierają naszych rodaków w podtrzymywaniu polskości – uważa Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

 

Prezydencki minister wziął we wtorek udział w debacie „Nowe i tradycyjne media w kreowaniu polskiej tożsamości wśród Polonii i Polaków za granicą” podczas XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

Jak podkreślił minister Kwiatkowski media polonijne to bardzo ważny element życia Polaków za granicą. - One dają naszym rodakom możliwości i - w jakimś sensie - wspierają ich w podtrzymywaniu polskości, informują ich - albo powinny informować - o ważnych wydarzeniach z życia polonijnego – tłumaczył minister.

 

Zauważył jednocześnie, że niezależnie od tego, czy są to gazety lub stacje radiowe o wieloletniej tradycji, czy nowe media tworzone w oparciu o media społecznościowe - wymagają one wsparcia.

 

Jego zdaniem należy pamiętać o ważnej roli, jaką pełnią ludzie pracujący w mediach polonijnych i chcący służyć informacjami naszym rodakom. - To, że oni są, że Polakom służą i próbują się zmieniać ze względu na te nowe potrzeby czytelników i słuchaczy, napawa nas optymizmem – powiedział prezydencki minister. 

 

Podczas debaty Sekretarz Stanu w KPRP wskazywał, że dla prezydenta Andrzeja Dudy od chwili objęcia urzędu rola Polaków mieszkających poza granicami Polski jest bardzo istotna. - Jest ona obecna od pierwszego momentu, od jego wystąpienia w trakcie zaprzysiężenia w przed Zgromadzeniem Narodowym – przypominał minister.

 

Zwracał też uwagę, że ludzie zajmujący się mediami polonijnymi bardzo często działają społecznie. - To jest ich misja, oni za to nie dostają pieniędzy. Tych, którzy z tego żyją jest bardzo niewielu – podkreślał minister Kwiatkowski.

 

Ale to właśnie dzięki ich informacjom - mówił - życie polonijne może być animowane, a łączność z Polską i polskością - podtrzymywana.

 

Minister tłumaczył też, że życie tych, „którzy się do polskości przyznają” w różnych krajach jest różne. W niektórych państwach – wskazywał - m.in. w Brazylii, niewielu przedstawicieli Polonii posługuje się językiem polskim. - Jest kolejne pokolenie ludzi, którzy wiedząc, że są Polakami, chcą tutaj przyjeżdżać i się uczyć. Do nich trzeba docierać już, niestety, nie po polsku – stwierdził.

 

Forum Polonijne organizują: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Rada Programowa Forum Ekonomicznego oraz Senat RP. (PAP)

Poleć znajomemu