Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 września 2017

Paweł Mucha: Wolność gospodarcza fundamentem gospodarki rynkowej

Swoboda działalności gospodarczej to wartość, która powinna znaleźć się w konstytucji – zapewniał w środę w Krynicy Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

Minister Mucha uczestniczył w panelu „Swoboda działalności gospodarczej jako wartość konstytucyjne”, który odbył się podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

 

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wolność gospodarcza ujęta w konstytucji stanowi jeden z fundamentów społecznej gospodarki rynkowej. Tu się pojawia wątpliwość, co to jest społeczna gospodarka rynkowa? Na pewno wolność gospodarcza jako podmiotowa wolność podstawowa jest jednym z fundamentów gospodarki rynkowej w Polsce. W toku dyskusji i debaty będziemy chcieli tę wartość chronić – podkreślił prezydencki minister.

 

Nawiązał w ten sposób do planowanych debat, które odbędą się w ramach konsultacji nad zmianami w konstytucji.

 

Zdaniem Pawła Muchy, obecne zapisy dotyczące wolności gospodarczej są „niedoskonałe” i będą przedmiotem dyskusji.

 

- W obecnych zapisach są zawarte pewne intencje, z którymi się zgadzamy, czyli m.in., że gospodarka musi odwoływać się np. do wolności czy dialogu społecznego, ale mamy przekonanie, że to ujęcie dzisiaj wyrażone w konstytucji nie jest doskonale - zaznaczył minister.

 

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, który pełni jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji podkreślił, że w ramach planowanych debat w sprawie referendum konstytucyjnego liczy na dyskusje obywateli, a także środowisk przedsiębiorców i ekonomistów na temat szeroko pojętej działalności gospodarczej.

 

Zapowiedział, że najbliższa debata odbędzie się 18 września w Rzeszowie.

 

W ocenie wiceszefa Kancelarii Prezydenta RP gospodarka rynkowa musi korespondować z polityką socjalną państwa. - Będziemy dokonywać zmian w tym zakresie, bo dziś konstytucja, jeśli chodzi o kwestia społeczno-gospodarcze jest niewystarczająca - zadeklarował minister Mucha. (PAP)

Poleć znajomemu