Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 września 2017

Minister Mucha zaprasza samorządowców do debaty przedreferendalnej

  |   Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wziął udział w jednym z paneli XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, zatytułowanym "Czego potrzeba samorządom – wizjonerów czy urzędników?" Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wziął udział w jednym z paneli XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, zatytułowanym "Czego potrzeba samorządom – wizjonerów czy urzędników?" Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wziął udział w jednym z paneli XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, zatytułowanym "Czego potrzeba samorządom – wizjonerów czy urzędników?"

Konstytucja powinna dawać samorządowi trwałe gwarancje działalności - uważa Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. Minister Paweł Mucha w Krynicy zaprosił samorządowców do debaty o zmianach w konstytucji dotyczących m.in. funkcjonowania samorządu.

 

Zobacz także: Paweł Mucha: Wolność gospodarcza fundamentem gospodarki rynkowej - Jest zaproszenie prezydenta Dudy dla całego społeczeństwa, żebyśmy dyskutowali, w ramach referendum konsultacyjnego, które miałoby być podstawą (...) do zmian w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - podkreślił minister Paweł Mucha, który wziął udział w jednym z paneli XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, zatytułowanym "Czego potrzeba samorządom – wizjonerów czy urzędników?".

 

Według prezydenckiego ministra konstytucja powinna m.in. dawać samorządowi terytorialnemu trwałe gwarancje funkcjonowania; może odnosić się także do kwestii finansowania samorządu w rozdziale dotyczącym finansów publicznych.

 

Paweł Mucha, który w KPRP pełni także funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, wyraził satysfakcję, że wszystkie organizacje skupione w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zgłosiły chęć współpracy z Kancelarią Prezydenta "w ramach dyskusji o umocowaniu samorządów w konstytucji". - Chcemy z państwa doświadczeń i dobrych przykładów korzystać, po to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania – mówił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

 

Zobacz także: Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO Zapewnił, że prezydent Andrzej Duda bacznie śledzi działalność legislacyjną dotyczącą samorządności. - Głosy samorządowców także przyczyniły się do decyzji pana prezydenta związanej z - naszym zdaniem - zbyt szeroką zmianą dotycząca umocowania regionalnych izb obrachunkowych – tłumaczył prezydencki minister.

 

Paweł Mucha zapewnił również, że prezydent nadal będzie śledził to, co się dzieje w samorządzie.  - Dzisiaj, w trakcie pogłębionej refleksji o państwie, jaką jest i będzie debata dotycząca referendum konsultacyjnego trzeba, żeby głos samorządowców brzmiał mocno - podkreślił.

 

- Tak, jak rolą samorządów jest jak najlepsze zaspokajanie potrzeb lokalnych, ponadlokalnych i na poziomie województwa, tak musicie mieć poczucie, że z perspektywy państwa polskiego my tworzymy warunki rozwoju i dobrego funkcjonowania samorządu terytorialnego, w którym jest miejsce zarówno dla wizjonerów, jak i dla sprawnych urzędników – mówił prezydencki minister, zwracając się do samorządowców.

 

Zobacz także: "Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo" Co najmniej 16 otwartych spotkań dotyczących referendum konsultacyjnego ws. konstytucji 25 sierpnia prezydent Andrzej Duda zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć - jak zapowiadał wtedy minister Mucha - przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce.

 

Andrzej Duda chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. (PAP)

Poleć znajomemu