Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 września 2017

„Polacy chcą debaty na temat konstytucji”

Polacy pozytywnie zareagowali na propozycje prezydenta w sprawie zmian w konstytucji; chcą debaty na ten temat i chcą, by jej zwieńczeniem, było referendum konsultacyjne - podkreśla wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. - Proces przygotowania zmiany konstytucji musi być obywatelski – oświadczył w PR24.

 

Zobacz także: "Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo" 25 sierpnia Andrzej Duda zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce. Prezydent chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

 

Paweł Mucha, który w KPRP pełni też funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, ocenił, że Polacy „bardzo pozytywnie” zareagowali na propozycję prezydenta dotyczącą referendum. - Chcą tej debaty i chcą, by jej zwieńczeniem, było referendum konsultacyjne, które będzie wstępem do zmiany konstytucji  - mówił.

 

- Proces przygotowania zmiany konstytucji musi być obywatelski. Suwerenem jest naród - oświadczył wiceszef KPRP.

 

Zobacz także: Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia ustawę o KRS Prezydent przekazał ustawę o SN do ponownego rozpatrzenia przez Sejm Nawiązując do zawetowanych przez prezydenta ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, Paweł Mucha powiedział, że Andrzej Duda "wyraźnie akcentował, z jakich przyczyn nie mógł tych ustaw zaakceptować".  Jego zdaniem prezydent wskazał też, "w jakim kierunku powinny iść" zmiany w sądownictwie.

 

Pytany o reformę sądownictwa przygotowaną przez PiS podkreślił, że "nie może być tak, że o awansie zawodowym decydują sędziowie". - Że tworzy się quasi-korporację sędziowską, która jest zamknięta, hermetyczna i decyduje o kwestiach awansu i istotnych sprawach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości – mówił prezydencki minister.

 

Podkreślił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna. (PAP)

 

Poleć znajomemu