przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 10 września 2017

Obchody 80. rocznicy powstania COP

  |   Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Gala z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola)

W niedzielę w Stalowej Woli odbyła się gala z okazji 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

 

Minister odczytał list, wystosowany przez Głowę Państwa do organizatorów i uczestników uroczystości.

 

Zobacz także: List Prezydenta RP z okazji 80. rocznicy powstania COP  „Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego stanowiła zadanie bardzo wymagające. Jednak realizacja tej śmiałej inicjatywy wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego przyniosła młodemu państwu ogromne korzyści. Wiedziano już wówczas, że Polsce potrzeba zrównoważenia rozwoju, troski nie tylko o największe centra, ale o cały kraj. COP stał się odpowiedzią na najważniejsze ówczesne wyzwania – uprzemysłowienia kraju, gospodarczego scalenia ziem do niedawna jeszcze rozdartych zaborami, budowy własnego potencjału obronnego i przezwyciężenia skutków światowego kryzysu ekonomicznego. Imponuje zaangażowanie, z jakim przystąpiono do tego wielkiego dzieła. Wzbudza podziw sprawne zgromadzenie ogromnego rodzimego kapitału, wykorzystanie polskiej myśli technicznej i zbudowanie od podstaw licznych obiektów nowoczesnej infrastruktury i zakładów przemysłowych, w których znalazło zatrudnienie blisko sto tysięcy polskich obywateli. W ciągu zaledwie paru lat Rzeczpospolita dokonała wielkiego skoku gospodarczego” – napisał Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta z dorobku COP możemy teraz czerpać w sposób wyjątkowy: „Dziś, u progu stulecia odzyskania naszej niepodległości, idea budowy COP przemawia do nas w sposób szczególnie inspirujący. Jest wzorem, jak budować silne państwo i sprawną gospodarkę opartą na rodzimych zasobach, jak tworzyć warunki dla inwestycji i rozwoju ekonomicznego. Przykładem, jak umacniać zdolności obronne i bezpieczeństwo Ojczyzny, jak tworzyć nowe miejsca pracy i dbać o pomyślny byt Polaków. Dokonania związane z COP to wspaniały wyraz polskiej woli samostanowienia i zbudowanej na trwałych podstawach podmiotowości” – zaznaczył prezydent w liście.

 

Finał Ogólnopolskich Uroczystości Jubileuszowych 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego odbywający się w Stalowej Woli w dniach 8 – 10 września 2017 roku został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Organizatorem rocznicowych uroczystości był Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.