Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 10 września 2017

Obchody 80. rocznicy powstania COP

  |   Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Gala z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola) Minister Wojciech Kolarski na gali z okazji 80. rocznicy powstania COP (fot. UM Stalowa Wola)

W niedzielę w Stalowej Woli odbyła się gala z okazji 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

 

Minister odczytał list, wystosowany przez Głowę Państwa do organizatorów i uczestników uroczystości.

 

Zobacz także: List Prezydenta RP z okazji 80. rocznicy powstania COP  „Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego stanowiła zadanie bardzo wymagające. Jednak realizacja tej śmiałej inicjatywy wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego przyniosła młodemu państwu ogromne korzyści. Wiedziano już wówczas, że Polsce potrzeba zrównoważenia rozwoju, troski nie tylko o największe centra, ale o cały kraj. COP stał się odpowiedzią na najważniejsze ówczesne wyzwania – uprzemysłowienia kraju, gospodarczego scalenia ziem do niedawna jeszcze rozdartych zaborami, budowy własnego potencjału obronnego i przezwyciężenia skutków światowego kryzysu ekonomicznego. Imponuje zaangażowanie, z jakim przystąpiono do tego wielkiego dzieła. Wzbudza podziw sprawne zgromadzenie ogromnego rodzimego kapitału, wykorzystanie polskiej myśli technicznej i zbudowanie od podstaw licznych obiektów nowoczesnej infrastruktury i zakładów przemysłowych, w których znalazło zatrudnienie blisko sto tysięcy polskich obywateli. W ciągu zaledwie paru lat Rzeczpospolita dokonała wielkiego skoku gospodarczego” – napisał Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta z dorobku COP możemy teraz czerpać w sposób wyjątkowy: „Dziś, u progu stulecia odzyskania naszej niepodległości, idea budowy COP przemawia do nas w sposób szczególnie inspirujący. Jest wzorem, jak budować silne państwo i sprawną gospodarkę opartą na rodzimych zasobach, jak tworzyć warunki dla inwestycji i rozwoju ekonomicznego. Przykładem, jak umacniać zdolności obronne i bezpieczeństwo Ojczyzny, jak tworzyć nowe miejsca pracy i dbać o pomyślny byt Polaków. Dokonania związane z COP to wspaniały wyraz polskiej woli samostanowienia i zbudowanej na trwałych podstawach podmiotowości” – zaznaczył prezydent w liście.

 

Finał Ogólnopolskich Uroczystości Jubileuszowych 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego odbywający się w Stalowej Woli w dniach 8 – 10 września 2017 roku został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Organizatorem rocznicowych uroczystości był Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Poleć znajomemu