Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 12 września 2017

Upamiętnienie zamordowanych Żydów z Kurowa oraz Sprawiedliwych, którzy nieśli pomoc prześladowanym

  |   Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Kurowie (fot. Antoni Płachta) Podczas uroczystości, jaka odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Kurowie, minister Wojciech Kolarski złożył kwiaty w imieniu Prezydenta RP (fot. Antoni Płachta) Podczas uroczystości, jaka odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Kurowie, minister Wojciech Kolarski złożył kwiaty w imieniu Prezydenta RP (fot. Antoni Płachta)

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wziął udział w upamiętnieniu 2500 Żydów z Kurowa zamordowanych w niemieckich obozach zagłady i egzekucjach w czasie II wojny światowej.

 

Podczas uroczystości, jaka odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Kurowie (powiat puławski), minister złożył kwiaty w imieniu Prezydenta RP oraz zapalił znicz.

 

Wśród odsłoniętych tam we wtorek tablic jedna została poświęcona mieszkańcom Gminy Kurów, którzy w okresie okupacji niemieckiej z narażeniem życia ukrywali miejscowych Żydów, ocalając kilkudziesięciu z nich przed śmiercią.

 

Cmentarz Żydowski w Kurowie został zniszczony przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. W 1991 roku kirkut wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Jest on obecnie jedynym materialnym śladem istnienia w Kurowie niegdyś bardzo licznej społeczności żydowskiej – w 1939 roku Żydzi stanowili 55% mieszkańców tej miejscowości.

Poleć znajomemu