Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 września 2017

„Prezydentowi marzy się system, który precyzyjnie rozdziela kompetencje między organami”

Prezydent Andrzej Duda chciałby takiej konstytucji, która precyzyjnie rozdziela kompetencje pomiędzy organami - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w Radiu Plus.

 

Pytany o to, czy prezydent Andrzej Duda chce w Polsce systemu prezydenckiego, minister Łapiński odpowiedział, że prezydent chce, żeby "Polacy mieli szansę wypowiedzieć się w referendum konsultacyjnym" na temat ustroju.

 

Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że "nie jest powiedziane", iż ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym "wzmocnią pozycję prezydenta". - Kierunek jest taki, że jeśli kwestie nominacji czy innych rzeczy będą przyznane prezydentowi, a więc osobie wybranej w powszechnych wyborach - która ma ogromny mandat społeczny – to, to nie będzie budziło takich wątpliwości jak np. przyznanie pewnych kompetencji ministrowi sprawiedliwości, który w polskim ustroju jest jeszcze prokuratorem generalnym - tłumaczył.

 

- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie marzy się taka konstytucja, taki system, który precyzyjnie rozdziela kompetencje pomiędzy poszczególnymi organami - podkreślił prezydencki rzecznik.

 

Dopytywany o konsultacje z resortem sprawiedliwości przed upublicznieniem przygotowanych ustaw, Krzysztof Łapiński tłumaczył, że prezydent Duda prawie cały nadchodzący tydzień spędzi w Nowym Jorku ze względu na Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

Wcześniej rzecznik prezydenta mówił, że projekty zostaną przedstawione "najprawdopodobniej" 25 września. W piątkowej rozmowie zauważył, że termin przedstawienia ustaw nie musi być terminem przesłania ich do Sejmu. - Tu jeszcze nie jest przesądzona jedna kwestia: prezydent obiecał, że w ciągu dwóch miesięcy od wet przedstawi te projekty ustaw. „Przedstawi” to niekoniecznie oznacza, że od razu wyśle je do Sejmu - mówił minister Łapiński.

 

- Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy w dniu przedstawienia prześle projekty do Sejmu, czy jeszcze da czas troszeczkę na konsultacje, nazwijmy to społeczne - powiedział.

 

W czasie rozmowy poruszony został również temat kampanii Polskiej Fundacji Narodowej. Na pytanie, czy prezydent nie odnosi wrażenia, że kampania jest formą wywarcia na niego presji Krzysztof Łapiński odpowiedział: - My tego tak nie odbieramy - zapewnił rzecznik prezydenta, dodając, że "ma wrażenie", iż kampania "nie odnosi się do prezydenckich ustaw, bo ich jeszcze nie ma".

 

- Mam wrażenie, że to jest forma pokazania pewnych negatywnych aspektów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - wyjaśnił.

 

Pytany o to, czy prezydenta nie "oburza" taka forma wydawania pieniędzy ze Skarbu Państwa, minister Łapiński odpowiedział, że nie jest to kampania prezydencka, dlatego też Kancelaria Prezydenta pozostawia sobie "prawo do niekomentowania tej kampanii". (PAP)

Poleć znajomemu