Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 września 2017

Minister Szczerski: Prezydent Duda w USA m.in. o polskim członkostwie w RB ONZ [PL/ENG]

  |   Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Krzysztofa Szczerskiego Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Szczerskiego oraz ministra Krzysztofa Łapińskiego Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Szczerskiego

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w USA, będzie "budowane" m.in. wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Duda w dniach 19-21 września 2017 roku złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Krzysztof Szczerski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że wystąpienie prezydenta Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, będzie "budowane" wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego - przypomniał prezydencki minister. Zobacz także: "Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski" PL/ENG

 

- Prezydent oczywiście podziękuje za wybór Polski do tego grona; będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, polskiej pracy w tym gremium - mówił minister Szczerski.

 

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.

 

Krzysztof Szczerski powiedział, że w przemówieniu Andrzeja Dudy duży akcent będzie położony też na pojęcie wolności, jako drogi do pokoju. - Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych - zaznaczył prezydencki minister. 

 

Krzysztof Szczerski powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jednym z komponentów wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest kwestia spotkań dwustronnych.

 

Prezydent Duda - jak mówił - spotka się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim oceny "konsekwencji przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad 2017". "To będzie rozmowa na prośbę pani prezydent Grybauskaite" - zaznaczył minister Szczerski.

 

Prezydent spotka się także z prezydentem Ukrainy. - Raz do roku prezydenci spotykają się w Nowym Jorku i raz do roku spotykają się z wizytami dwustronnymi, więc także i w tym roku będzie okazja do rozmowy z prezydentem Poroszenką - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Andrzej Duda ma się spotkać także m.in. z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami. - Będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem USA jak i z wiceprezydentem USA. Z prezydentem USA podczas przyjęcia wieczornego, które wydaje prezydent amerykański, z wiceprezydentem podczas lunchu - zaznaczył minister Szczerski.

 

Prezydencki minister powiedział także, że po wizycie Prezydenta USA z Małżonką tu w Polsce relacje obustronne są dobre. - Mogę też zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i też niedawno pan prezydent otrzymał taki osobisty list od pana prezydenta (Trumpa) - dodał minister. Ocenił, że to pokazuje, że amerykańska Para Prezydencka "wspominając wizytę w Polsce, jest też w takim osobistym kontakcie z naszą Parą Prezydencką" i że "relacje osobiste są nawiązane i są dobre".

 

Prezydent Duda spotka się także z Polonią. - I to w dwóch odsłonach, jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym, badaczy którzy są wokół Fundacji Kościuszkowskiej skupieni. I drugie otwarte spotkanie duże w Polonii w New Jersey w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach - mówił Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Duda ma się spotkać także z dużymi funduszami inwestycyjnymi. - To będzie rzeczywiście ta grupa najważniejszych instytucji finansowych tego typu, amerykańskich. To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

 

Dodał, że prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.

 

Minister Szczerski powiedział, że kolejnym, bardzo ważnym elementem wizyty będzie wizyta Dudy w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim. Prezydent wygłosi tam wykład do kadetów amerykańskiej szkoły wojskowej. Krzysztof Szczerski powiedział, że to będzie pierwszy taki wykład. (PAP) 

Poleć znajomemu