Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 września 2017

"Prezentacja projektów ustaw o SN i KRS planowana na 25 września"

Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Szczerskiego oraz ministra Krzysztofa Łapińskiego

Termin prezentacji 25 września prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS nie wydaje się zagrożony - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak dodał, prezydent nie oczekuje, że parlament będzie jego notariuszem, ale chce merytorycznej pracy nad swoimi propozycjami.

 

Krzysztof Szczerski, pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej, czy prezydenckie projekty dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa są już gotowe, odparł: "Te prace trwają, one będą ukończone zgodnie z harmonogramem, który prezydent założył, który przedstawił. Termin 25 września nie wydaje się być terminem zagrożonym w jakikolwiek sposób".

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP powiedział, że trwają "ostatnie prace" nad projektami ustawami o SN i KRS. "Istotą spotkań z klubami parlamentarnymi, które odbyły się w zeszłym tygodniu, było to żeby wysłuchać ich propozycji, ich wniosków, ich postulatów, ich oczekiwań" - zaznaczył.

 

- Prezydent każdemu z klubów powiedział bardzo wyraźnie, że te z propozycji, które uzna za interesujące, za takie, pod którymi sam mógłby się podpisać, wprowadzi jeszcze do (projektów) ustaw - podkreślił Krzysztof Szczerski. Zobacz także: Spotkania prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych nt. zmian w ustawach o SN i KRS Minister Łapiński: Prace nad projektami ustaw o SN i KRS są na ukończeniu

 

Dopytywany, czy prezydent ma "poczucie poparcia" większości parlamentarnej, odparł: "Prezydent nie oczekuje, że parlament będzie notariuszem prezydenta".

 

Zaznaczył, że Andrzej Duda oczekuje, iż parlament będzie "merytorycznie" pracował nad jego propozycjami. - Prezydent oczywiście liczy, że jego propozycje będą poparte, ale nie w sposób bezrefleksyjny - wskazał minister Szczerski.

 

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński dodał, że jeszcze nie wiadomo, czy prezydent sam przedstawi swoje projekty, czy zrobią to jego ministrowie.

 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w zeszłym tygodniu z przedstawicielami klubów sejmowych, z którymi rozmawiał o projektowanych ustawach dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Reforma sądownictwa była też jednym z tematów spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Poleć znajomemu