Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 września 2017

Andrzej Dera: Projekty prezydenta będą głęboką reformą sądownictwa

Projekty ustaw reformujących sądownictwo przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego prawników będą głęboką reformą - zapowiedział w TVP Info Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

- To będą bardzo ważne projekty, bardzo ważna reforma sądownictwa i myślę bardzo ważny głos pana prezydenta Andrzeja Dudy, jak ta reforma ma wyglądać - powiedział minister Dera, pytany w TVP Info o projekty ustaw w sprawie SN i KRS.

 

Andrzej Dera zapowiedział, że projekty zostaną ogłoszone prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek. - Będzie to głęboka reforma tych dwóch instytucji, które są na samym szczycie władzy sądowniczej i są bardzo ważnym filarem tej władzy - zadeklarował.

 

Pytany, kto pracował nad przygotowaniem projektów ustaw, prezydencki minister odpowiedział, że zajmował się tym "zespół wielu prawników pod kierunkiem pana prezydenta". Na pytanie zaś, czy w pracach nad projektami brała udział także I prezes Sądu Najwyższego, Andrzej Dera odpowiedział: "Oczywiście, że nie brała udziału w tych pracach".

 

Zaznaczył jednocześnie, że pod względem przygotowania projektów "nie jest istotne imiennie, kto, ważne jest, że były to prace, które ukierunkował pan prezydent".

 

Pytany, czy ustawy reformujące sądownictwo będą miały rzeczywisty wpływ na zmianę w wymiarze sprawiedliwości, prezydencki minister stwierdził, że należy "z ocenami poczekać do poniedziałku". - Wtedy, po przedstawieniu przez pana prezydenta, będziemy mogli wszyscy wspólnie oceniać, czy to jest „pudrowanie”, czy to jest jednak rzeczywista zmiana sądownictwa - mówił Andrzej Dera.

 

Minister był także pytany, czy mogą pojawić się spory kompetencyjne między prezydentem a ministrem sprawiedliwości, wynikające z przygotowanych reform. - Nie widzę takich pól do konfliktu między prezydentem a ministrem sprawiedliwości - zapewnił Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Dopytywany, czy taki spór kompetencyjny może pojawić się między prezydentem a premierem, odpowiedział: "Spory kompetencyjne są wówczas, kiedy są niejasne przepisy prawa. Myślę, że tu takich sytuacji nie będzie".

 

Według ministra Dery trudny do rozwiązania jest natomiast spór kompetencyjny między prezydentem, jako zwierzchnika sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej. Tłumaczył, że "z jednej strony mamy zapisy konstytucji, które mówią, że prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych w czasie wojny". - W czasie pokoju to jest inaczej regulowane, mamy niespójność w zapisach konstytucji - podkreślił. - Z punktu widzenia Kancelarii Prezydenta  jest tutaj konflikt, który trzeba rozwiązać. Myślę, że ten konflikt rozwiąże dopiero przyszła konstytucja, która jednoznacznie powie, jakie są kompetencje prezydenta, jakie premiera czy ministra obrony narodowej - podkreślił prezydencki minister.  (PAP)

Poleć znajomemu