Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 września 2017

Paweł Mucha: Oczekiwania społeczne co do reformy wymiaru sprawiedliwości zostaną zaspokojone

Nie odbędą się już "pogłębione" konsultacje przed prezentacją prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha w radiowej Trójce. Przypomniał, że po skierowaniu projektów do Sejmu, to tam będą toczyły się dalsze prace.

 

Minister Mucha zapowiedział, że prezentacji prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym "można spodziewać się" w poniedziałek. Dodał, że po powrocie z Nowego Jorku, prezydent Andrzej Duda dokona jeszcze "ostatecznych" poprawek.

 

- Prezydent będzie się chciał oczywiście zastanowić, rozważyć ostatecznie wszystkie te elementy, które były przedmiotem wcześniejszych prac - podkreślił Paweł Mucha. - De facto te prace są zakończone - oświadczył.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że nie odbędą się już żadne "pogłębione" konsultacje przed prezentacją projektów ustaw o KRS i SN. - Podkreślałem i podkreślam, że to jest też początek procesu tworzenia prawa – zaznaczył, dodając, że po skierowaniu propozycji prezydenta do Sejmu, to tam będą toczyły się nad nimi dalsze prace.

 

Przekonywał również, że oczekiwania społeczne co do reformy wymiaru sprawiedliwości zostaną "zaspokojone". - To jest dla prezydenta priorytet - zapewnił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

 

Według prezydenckiego ministra, zmiany zaproponowane przez Andrzeja Dudę będą "cieszyły się powszechnym poparciem" w parlamencie.

 

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. (PAP)

Poleć znajomemu