przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 września 2017

Minister Szymańska na gali konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

  |   Szef KPRP Halina Szymańska na gali konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” Szef KPRP Halina Szymańska na gali konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” Szef KPRP Halina Szymańska na gali konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, uczestniczyła w piatek w Gali Finałowej XV Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”  w Bednarach. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

 

Celem konkursu, organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,  jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Konkurs wpisuje się w serię działań prewencyjnych prowadzonych przez KRUS na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.

 

W turnieju mogą brać udział zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne.

 

Od pierwszej edycji wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydentów RP: Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, a od XIV edycji – Andrzeja Dudy.

 

Podczas podsumowania tegorocznej edycji konkursu minister Szymańska wygłosiła przemówienie i wręczyła laureatom listy gratulacyjne od Prezydenta RP.

 

Treść wystąpienia Szefowej KPRP:

 

Bardzo się cieszę, że wspólnie z Państwem uczestniczę w Gali Finałowej XV Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne oraz uhonorowaniu laureatów, wyróżnionych i nagrodzonych w tegorocznej jubileuszowej edycji Konkursu.


Składam wyrazy uznania i najserdeczniejsze gratulacje wszystkim Państwu, których gospodarstwo rolne i zakład rolny znalazły się w gronie jednych z najbezpieczniejszych w Polsce. Gratuluję także pomysłodawcom Konkursu na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Konkurs ma już długą, piętnastoletnią tradycję i zyskał uznanie w środowisku rolników i przedsiębiorców rolnych.

 

W naszym kraju prawie połowa obywateli zamieszkuje tereny wiejskie. Polska wieś przez wieki słynęła z szacunku do pracy, przywiązania do ojczystej ziemi, pielęgnowania tradycji i wiary, umacniając tym samym naszą wspólnotę. Dziś polskie rolnictwo wnosi wiele do rozwoju państwa, wypracowując ważną część naszego dochodu narodowego i przyczyniając się do wspierania naszego bezpieczeństwa żywnościowego. Polscy rolnicy są dobrym przykładem przedsiębiorczości i twórczej samorządności. W gospodarstwach, w znacznej części rodzinnych, wiedza i doświadczenie przekazywane były i są z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie, idąc z duchem czasu, rolnicy doskonalą produkcję, modernizują swoje gospodarstwa, z powodzeniem korzystają z nowoczesnych technologii oraz umiejętnie pozyskują i inwestują fundusze unijne.

 

Modernizacja gospodarstw i postęp są bardzo ważne i czynią pracę rolnika łatwiejszą. Jednak to człowiek, jego bezpieczeństwo i życie pozostają najważniejsze. Praca w gospodarstwie i w zakładach rolnych często wiąże się z dużym ryzykiem zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego. Pracownicy zakładów rolnych, gospodarze, a często także osoby postronne, w tym również dzieci, są ofiarami poważnych wypadków. Dlatego tak ważna jest Państwa odpowiedzialność i przezorność, aby nie narażać siebie, swoich bliskich i pracowników na utratę zdrowia, a nawet życia.

 

Optymizmem napełnia fakt, że każdego roku liczba wypadków przy pracach w rolnictwie zmniejsza się. To zasługa podnoszenia świadomości licznych zagrożeń, ale przede wszystkim wrażliwości rolników i troski, jaką przywiązują Państwo do bezpieczeństwa wykonywanych robót w gospodarstwach i zakładach rolnych. Z uznaniem przyjmuję stosowanie rozwiązań, które zmniejszają ryzyko wypadków. Niezwykle cenne są inicjatywy, które sprawiają, że Państwa gospodarstwo jest nie tylko bezpiecznym miejscem pracy, ale też bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem odpoczynku dla dorosłych i dzieci.

 

Szanowni Państwo! Drodzy Laureaci! Raz jeszcze gratuluję Państwu uhonorowania w XV Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Mają Państwo powody do dumy i satysfakcji, będąc w gronie sumiennych, odpowiedzialnych i zapobiegliwych gospodarzy i dając swoją postawą znakomity przykład innym.

 

Dziękuję raz jeszcze organizatorom Konkursu i życzę, aby kontynuowali Państwo tę wartościową i potrzebną inicjatywę promowania zasad ochrony zdrowia i życia oraz doceniania rolników, którzy przywiązują wielką wagę do bezpieczeństwa pracy na wsi.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.