Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 września 2017

Krzysztof Szczerski: Prezydent podpisze obie ustawy, jeśli efekt prac parlamentarnych będzie zadowalający

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski

Zobacz także: Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym - Pan Prezydent składa dziś propozycje partiom politycznym (...), żeby odbyć nad tymi projektami normalną, merytoryczną, spokojną dyskusje. Te poprzednie, jak pamiętamy z gorszących scen z komisji sejmowych, były poniżej standardu parlamentarnego - powiedział Krzysztof Szczerski w TVP Info.

 

Podkreślił, że Prezydent mówił wcześniej podczas spotkania z klubami parlamentarnymi, że "nie oczekuje od Sejmu, że będzie jego notariuszem, czyli że te ustawy przejdą bez poprawek i bez dyskusji". - Pan Prezydent odda teraz te projekty partiom do dyskusji parlamentarnej - dodał minister. - Na końcu złoży ten podpis (...), jeśli oceni efekt prac parlamentarnych jako zadowalający - oświadczył.

 

Zobacz także: Prezydent: Proponuję nowy mechanizm wyboru członków KRS Oświadczenie po spotkaniu Prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych Pytany, ile osób pracowało nad projektami, Szczerski powiedział, że "to jego (prezydenta) projekty autorskie", a pracował nad nimi wraz z "zapleczem eksperckim". Dopytywany, z ilu osób się ono składało, odparł: - Jak widać, wystarczająco dużo żeby w ciągu dwóch miesięcy przygotować zasadniczą, radykalną, fundamentalną zmianę polskiego sądownictwa. Według niego, ta zmiana fundamentalnie naprawi sądownictwo i ma "szansę nie być przez nikogo podważona".

 

Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że projekt wnosi to, co "zagubiono w poprzednich projektach", czyli skargę nadzwyczajną do SN dla ludzi poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. Szczerski przypomniał, że była to "jedna z fundamentalnych obietnic PiS", a prezydent "uwzględnił głosy tych ludzi, czego nie uwzględniła poprzednia ustawa".

 

Według Krzysztofa Szczerskiego, zgłoszone w poniedziałek projekty "nie zamykają dyskusji o wymiarze sprawiedliwości".

 

Zobacz także: Prezydent: Wierzę, że prawdziwa reforma sądownictwa zostanie zrealizowana Pytany, co będzie, jeśli PO nie będzie chciała uczestniczyć w pracach nad tą "niekonstytucyjna propozycją", Szczerski odpowiedział, że "każdy tak decyduje o swoim losie, jak chce". Dodał, że jeśli ktoś chce się na stałe wykluczyć z prac nad ustrojem państwa, to może, ale będzie to podlegało ocenie wyborców. (PAP)

Poleć znajomemu