Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 września 2017

Paweł Mucha: Prezydenckie projekty nie budzą wątpliwości konstytucyjnych

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha

W prezydenckich projektach o SN i KRS nie ma przepisów, które mogłyby w naszym przekonaniu budzić wątpliwości konstytucyjne - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

Zobacz także: Minister Mucha: Prezydenckie projekty o SN i KRS odwzorowaniem propozycji PiS Pytany w środę w TVN24 o konstytucyjność wygaszenia kadencji członków KRS-sędziów, Mucha powołał się na czerwcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, że niekonstytucyjne są zapisy ustawy o KRS w zakresie, w jakim dopuszczają indywidualizowanie tych kadencji, a uzdrowieniem tej sytuacji byłaby ustawa wprowadzająca wspólne kadencje 15 sędziów w KRS. W uzasadnieniu prezydenckiego projektu o KRS to uzasadnienie TK jest przywołane wprost - wskazał minister Mucha.

 

Zapytany o konstytucyjność wygaszenia kadencji I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, Paweł Mucha odparł, że konstytucja stanowi, iż w przypadku reformy ustroju sądów można przenosić sędziów w stan spoczynku. Dodał, że ustawa o SN, która reformuje jego ustrój, jest uzasadnieniem przenoszenia sędziów SN w stan spoczynku. Kryterium w postaci ukończenia 65. roku życia jest "kryterium obiektywnym" - zaznaczył.

 

Paweł Mucha dodał, że według tego projektu każdy sędzia osiągający 65. rok życia może się zwrócić do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. - A prezydent będzie indywidualnie rozstrzygał - podkreślił.

 

Zobacz także: Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym Pytany, jaki zakres ewentualnych poprawek posłów do prezydenckich projektów w toku prac legislacyjnych mógłby skłonić Andrzeja Dudę do ponownego weta, Mucha odparł: - Pan prezydent w jednej sprawie bardzo kategorycznie podnosi, że dla niego jest niezaprzeczalnie tak, że wybór sędziów-członków KRS nie może być wyborem monopartyjnym". "To jest dobre, konieczne dla dobra wymiaru sprawiedliwości - dodał prezydencki minister.

Poleć znajomemu