Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 września 2017

Festiwal 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

  |   Uroczysta inauguracja Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (fot. Tamara Alina) Uroczysta inauguracja Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (fot. Tamara Alina) Uroczysta inauguracja Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (fot. Tamara Alina) Uroczysta inauguracja Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (fot. Tamara Alina)

W piątek w Gardzienicach (woj. lubelskie) odbyła się uroczysta inauguracja Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w wydarzeniu uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister odczytał list wystosowany przez Głowę Państwa do organizatorów i uczestników jubileuszu teatru.

 

„Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” to jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej polskiej kulturze. Mają Państwo już także trwałe miejsce na scenie teatru światowego. Kierunki Państwa poszukiwań – artystycznych, duchowych, filozoficznych – są zaproszeniem do dyskusji nad kondycją człowieka, przestrzenią relacji międzyludzkich i sposobami postrzegania świata” – napisał prezydent w swoim liście.

 

Zobacz także: List Prezydenta z okazji Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” „Teatr, może jak żadna ze sztuk, ma szczególną zdolność budowania wspólnoty między artystami a publicznością. Jest to wspólnota żywa, istniejąca między ludźmi, których łączy teatralne „dzianie się” – a jednocześnie wspólnota głęboko zakorzeniona w pokładach kulturowego dziedzictwa. Zwłaszcza teatr w Polsce jest wpisany w kontekst narodowej historii i tradycyjnie kojarzy się z misją społeczną, z etosem polskiej inteligencji" – dodał Andrzej Duda.

 

Prezydent nawiązał także do niedawnej debaty o polskim teatrze, jaka odbyła się Belwederze, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP oraz podkreślił znaczenie „Gardzienic” dla kultury państwa:

 

„Tradycji i przyszłości teatru w naszym kraju poświęcona była niedawna debata, zorganizowana w Belwederze w ramach spotkań z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Misja Ośrodka „Gardzienice” ma w wielkiej mierze charakter nowatorski, poszukiwawczy, otwierający na niestandardowe formy kontaktu z widzem. A przecież pozostaje ona zarazem skupiona na tej podstawowej, odwiecznej funkcji teatru, jaką jest budowanie konkretnej międzyludzkiej wspólnoty w odwołaniu do kulturowych doświadczeń. Wielką Państwa zasługą jest, że potrafili Państwo znaleźć dla pełnienia tej misji nowe środowiska i nowe inspiracje, czerpiąc zarówno ze skarbnicy kultury polskiej, zwłaszcza wiejskiej, z kulturowych tygli pogranicza, jak i z dziedzictwa kultury światowej, szczególnie antycznej. W imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję Państwu za umiejętność przedstawiania i promowania naszego oryginalnego, niepowtarzalnego dorobku kulturowego jako uniwersalnego, zrozumiałego dla innych i poruszającego przesłania” – podkreślił prezydent.

 

Podczas inauguracji festiwalu odbyła się także premiera spektaklu „Wesele – Wyspiański – Malczewski – Konieczny”, zorganizowana w ramach jubileuszu teatru w Gardzienicach. Również i w tym wydarzeniu uczestniczył minister Wojciech Kolarski.

 

Teatr w Gardzienicach powstał z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego, który kieruje nim do dziś. Na przełomie czterech dekad „Gardzienice” zyskały rozgłos na arenie międzynarodowej, stając się rozpoznawalne nie tylko w Europie. Obecnie placówka działa pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Poleć znajomemu