Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 października 2017

Minister Szczerski: Cyberbezpieczeństwo to szansa ekonomiczna dla naszej części Europy

  |   Cyberbezpieczeństwo jest tym obszarem, w którym wsparcie wzajemne UE i NATO może być najbardziej skuteczne – podkreślił minister Krzysztof Szczerski Cyberbezpieczeństwo jest tym obszarem, w którym wsparcie wzajemne UE i NATO może być najbardziej skuteczne – podkreślił minister Krzysztof Szczerski Cyberbezpieczeństwo jest tym obszarem, w którym wsparcie wzajemne UE i NATO może być najbardziej skuteczne – podkreślił minister Krzysztof Szczerski

Możemy stać się technologicznymi i biznesowymi liderami rozwoju w kwestii cyberbezpieczeństwa – zwrócił uwagę Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC.

 

W trakcie dwudniowej konferencji w Krakowie 130 prelegentów i ponad tysiąc uczestników z całego świata dyskutuje o cyfrowych wyzwaniach dla Europy, m.in. o bezpieczeństwie obiektów ważnych z punktu widzenia państw i społeczeństw, takich jak szpitale, lotniska czy banki, oraz o potencjale państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony.

 

Krzysztof Szczerski zapewnił w wystąpieniu, że prezydent Andrzej Duda wspiera działania dotyczące cyberbezpieczeństwa, bo jest ono istotne w trzech kluczowych obszarach.

 

- Po pierwsze, jest to ten obszar działania, który łączy niezwykle dynamicznie rozwój technologiczny z podstawowymi wartościami politycznymi, których powinniśmy strzec, na których przestrzeganie powinniśmy kłaść nacisk – mówił Krzysztof Szczerski. Wśród tych fundamentalnych wartości wymienił m.in. prawa człowieka, prawa obywatela, wolność, bezpieczeństwo, prywatność.

 

Minister dodał, że szybki rozwój technologii w cyberprzestrzeni "może mieć - i ma - bezpośredni wpływ także na procesy demokratyczne w państwach", o czym - przypomniał - prezydent Andrzej Duda mówił, występując na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

- Dzisiaj musimy także dbać o cyberbezpieczeństwo procesów demokratycznych zachodzących w poszczególnych państwach, bo także i one są narażone na działania niezgodne z zasadami przejrzystości prawa, ze względu na rosnące możliwości technologicznego wpływania na procesy demokratyczne we współczesnym świecie – podkreślił minister Szczerski.

 

Według niego cyberbezpieczeństwo to także szansa ekonomiczna istotna dla naszej części Europy. - Możemy stać się technologicznymi i biznesowymi liderami rozwoju w kwestii cyberbezpieczeństwa - zauważył.

 

- To jest nasza wielka szansa, także szansa tego regionu na znalezienie swoich przewag konkurencyjnych, jeśli chodzi o przyszłość gospodarczego rozwoju Europy - dodał Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Przypomniał, że cyberbezpieczeństwo to "wrażliwy i ważny" obszar współpracy NATO i UE i że to właśnie na szczycie NATO w Warszawie wytyczono "mapę drogową" w tym zakresie. - Cyberbezpieczeństwo jest tym obszarem, w którym wsparcie wzajemne UE i NATO może być najbardziej skuteczne – podkreślił minister Szczerski. (PAP)

Poleć znajomemu