przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 7 października 2015

Minister Szczerski: 28 października prezydent z wizytą w Paryżu

28 października prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Francji Francois Hollandem - poinformował w środę minister Krzysztof Szczerski. Tematami rozmów mają być m.in. szczyt klimatyczny w Paryżu oraz szczyt NATO w Warszawie.

- Jest już decyzja, pan prezydent uda się z wizytą dwustronną do Paryża 28 października. Dokańczamy w ten sposób cykl wizyt w ważnych stolicach europejskich - powiedział minister Szczerski w TVN24. Dodał, że w programie wizyty będą również spotkania z premierem Francji, szefami izb francuskiego parlamentu i przedstawicielami Polonii.

- Będą dwa duże tematy: z jednej strony kwestia klimatyczna i przygotowanie do szczytu klimatycznego, a z naszej strony przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie - powiedział Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP i Polskim Radiem. Dodał, że politycy będą rozmawiać także o migracji i polityce wewnątrzunijnej.

- To będzie jednodniowa, ale bardzo intensywna wizyta, która wpisuje się w plan odbycia rozmów z głównymi partnerami europejskimi do końca pierwszych 100 dni prezydentury Andrzeja Dudy. To dopełni listę rozmówców na wysokim szczeblu - powiedział minister Szczerski.

Pytany w TVN24, kiedy przewidziana jest wizyta prezydenta w Brukseli, odpowiedział: Jesteśmy po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Reszta instytucji europejskich - pewnie też pan prezydent je odwiedzi, jak trochę emocje opadną w polityce europejskiej.

Zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu ma przynieść światowe porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych. Układ ma zapobiegać globalnemu wzrostowi temperatur o ponad dwa stopnie Celsjusza, gdyż zdaniem naukowców przekroczenie tej wartości może być niebezpieczne dla ludzkości.

Szczyt NATO odbędzie się w lipcu 2016 roku w Warszawie. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.