przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 października 2017

Krzysztof Szczerski o tematach szczytu Grupy Wyszehradzkiej

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski

 

Euroatlantycka integracja krajów bałkańskich i jednolity rynek UE to główne z tematów, które poruszą prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej podczas rozpoczynającego się dziś na Węgrzech dwudniowego szczytu. 

 

Przywódcy V4 będą rozmawiać m.in. o sytuacji na Bałkanach Zachodnich: omówią sytuację bezpieczeństwa w tym regionie, oraz aktualne perspektywy integracji euroatlantyckiej krajów bałkańskich.  

 

Odrębna sesja szczytu zostanie poświęcona dyskusji na temat innowacji technologicznych. Chodzi m.in. o omówienie procesu budowy jednolitego rynku cyfrowego UE, zalet związanych z funkcjonowaniem gospodarki opartej na danych, oraz społecznych konsekwencje cyfryzacji.

 

- Prezydenci V4 rozmawiać także będą o sposobach prowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, omówione zostaną kwestie ochrony środowiska i ekologicznego zagospodarowywania odpadów, a także możliwych działań państwa w celu zachęcania przedsiębiorstw do bardziej ekologicznej produkcji przy zachowaniu ich konkurencyjności -  mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

 

Przyznaje, że szczyt będzie także okazją do wielu kuluarowych rozmów dwustronnych. - Prezydenci w ten sposób będą mieć możliwość dyskusji m.in. o najpilniejszych wyzwaniach w polityce europejskiej, bezpieczeństwa i transatlantyckiej - mówi podkreśla minister Szczerski.

 

Jak podkreśla, Grupa Wyszehradzka jest dziś uznaną marką, także w polityce europejskiej. - Jej dotychczasowa skuteczność i efektywność, a także wzajemne zaufanie krajów V4, zbudowane przez lata na bliskiej współpracy, pozytywnie wpłynęło na powstanie także szerszych formuł kooperacji w regionie, m.in. inicjatywy Trójmorza czy tzw. Dziewiątki Bukareszteńskiej - zaznaczył minister.

 

Obok prezydenta Andrzeja Dudy w dwudniowym szczycie będą uczestniczyli prezydenci: Węgier Janos Ader, Czech Milosz Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska. Spotkanie organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4. (KP/PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.