Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 października 2017

Debata o europejskich wartościach na papieskim uniwersytecie w Rzymie

  |   Debata o europejskich wartościach na papieskim uniwersytecie w Rzymie (fot. Grzegorz Gałązka) Debata o europejskich wartościach na papieskim uniwersytecie w Rzymie (fot. Grzegorz Gałązka) Debata o europejskich wartościach na papieskim uniwersytecie w Rzymie (fot. Grzegorz Gałązka) W międzynarodowej konferencji pt. „Wartości Europejskie dzisiaj” udział wziął minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP (fot. Grzegorz Gałązka) W międzynarodowej konferencji pt. „Wartości Europejskie dzisiaj” udział wziął minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP (fot. Grzegorz Gałązka)

„Europejskie wartości dzisiaj”- to temat międzynarodowej debaty na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, zorganizowanej w czwartek z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyli w niej reprezentanci Watykanu, polskiego duchowieństwa, dyplomaci. Obecny był również Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Jak zauważyła ambasada, wyjaśniając ideę dyskusji, politycy często używają określenia „wspólne wartości europejskie”, ale bez konkretnych odniesień.

 

Na Uniwersytecie Świętego Krzyża minister Szczerski mówił, że wśród narodów europejskich panuje „nerwowość” i „niepokój”.

 

- Niepokój ten wynika z niepewności i poczucia braku bezpieczeństwa - wskazał. Jego zdaniem przyczyną niepewności jest to, że narody europejskie „mają poczucie braku fundamentu” i „sensu”.

 

Jak stwierdził, w Europie doszło do „dekonstrukcji trwałej podstawy”. - Podstawowe elementy zostały zagubione, co objawia się między innymi w różnych politycznych wyborach - oświadczył. Jako przykład podał Brexit oraz poparcie w niektórych krajach dla „partii idących na skróty”.

 

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na triadę: „człowiek, wartość, polityka”. - W tej triadzie polityka jest ostatnia, musi być na końcu, podporządkowana godności człowieka - podkreślił.

 

- Jeśli wartości poddajemy dyskusji, to podlegają one procesowi obróbki politycznej - mówił polski polityk.

 

Argumentował, że „wartości są przedpolityczne”. Tymczasem, jak zauważył, „często w Europie polityka jest pierwsza, a nie ostatnia”.

 

Prezydencki minister przywołał jako ostrzeżenie słowa papieża Jana Pawła II o tym, że „można stać się obcym we własnej kulturze”. - Jak nie stać się obcym we własnej kulturze? Poleciłbym studiowanie historii Polski - mówił.

 

Przypomniał, że na każdym cmentarzu wojennym, także we Włoszech, znajdują się groby ludzi różnych wyznań. - Potrafiliśmy stworzyć wspólnotę, nie zjawisko, które określa się jako „multi-kulti”- zaznaczył. - Te groby świadczą nie o multikulturowości, ale o bardzo silnej więzi polskiej wspólnoty - oświadczył Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem jest to „fenomen” i „model życia społecznego”.

 

- Taka Rzeczpospolita jest modelem dla przyszłości Europy - stwierdził minister Szczerski. Przyznał zarazem, że nie jest to model jedyny, ale jemu najbliższy.

 

Dzień wcześniej w Rzymie Krzysztof Szczerski zaprezentował swą książkę „Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy". (PAP/ MK)

 

Poleć znajomemu