Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 października 2017

175. rocznica założenia Adampola/Polonezköy w Turcji

  |   Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski złożył wieniec od Prezydenta RP w Adampolu/Polonezköy (fot. Ambasada RP w Stambule) Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski złożył wieniec od Prezydenta RP w Adampolu/Polonezköy (fot. Ambasada RP w Stambule) 175. rocznica założenia Adampola/Polnezköy w Turcji (fot. Ambasada RP w Stambule) Minister Adam Kwiatkowski odwiedził Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule (fot. Ambasada RP w Stambule) Koncert w okazji 175. rocznicy założenia Adampola (fot. Ambasada RP w Stambule) Koncert w okazji 175. rocznicy założenia Adampola (fot. Ambasada RP w Stambule)

Minister Adam Kwiatkowski reprezentował Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę podczas uroczystych obchodów 175. rocznicy założenia Adampola/Polonezköy w Turcji.

 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez ministra wieńca od Prezydenta RP na cmentarzu, na którym spoczywają szczątki wybitnych Polaków, mieszkańców tej polskiej wsi. W kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Adampolu/Polonezköy minister Adam Kwiatkowski uczestniczył w mszy św. celebrowanej przez biskupa Stambułu Rubena Tierrablanca Gonzaleza, podczas której odczytał list głowy państwa skierowany do organizatorów i uczestników obchodów jubileuszowych oraz przekazał - w imieniu Prezydenta RP – Rodakom z  Adampola flagę państwową. Minister odwiedził także dom legendarnej Cioci, pani Zofii Ryży, gdzie spotkał się z mieszkańcami i zapoznał z historią miejscowości. Zobacz także: List prezydenta z okazji 175. rocznicy założenia Adampola

 

W kościele Saint Benoit w Stambule Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski wziął natomiast udział w uroczystościach z okazji 300. rocznicy przybycia węgierskiego bohatera narodowego Franciszka II Rakoczego do Turcji i w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył kwiaty na pierwszym miejscu pochówku Rakoczego.

 

W piątek, drugiego dnia obchodów założenia Adampola, minister Adam Kwiatkowski w imieniu Prezydenta RP złożył kwiaty na grobach zasłużonych Polaków, spoczywających na cmentarzu katolickim Feriköy w Stambule. 

 

Minister odwiedził też Muzeum Adama Mickiewicza, mieszczące się w domu, w którym 26 listopada 1855 roku zmarł wieszcz, a potem uczestniczył w roboczym lunchu z udziałem konsulów honorowych RP w Republice Turcji oraz konsulów generalnych Republiki Czeskiej i Węgier. 

 

Wizytę w Turcji przedstawiciel Prezydenta RP zakończył udziałem w koncercie galowym zorganizowanym dla uczczenia jubileuszu Adampola przez Konsulat Generalny RP w Stambule. Koncert odbył się w zabytkowych wnętrzach historycznej świątyni Aya Irini. (MK, BZ)

Poleć znajomemu