Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 października 2017

Krzysztof Szczerski w RMF FM: Rozmowa prezydentów Dudy i Erdoğana bez tematów tabu

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem na każdy temat, bez tabu, także o sytuacji wewnętrznej w jego kraju - zapowiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w radiu RMF FM.

 

Zobacz także: Wizyta Prezydenta Turcji PL/ENG Podkreślił, że jest to "bardzo ważna" wizyta. - Nie ukrywamy i wszyscy wiemy o tym, że jest duże napięcie dzisiaj między instytucjami międzynarodowymi, wieloma państwami europejskimi, a Turcją na tle polityki wewnętrznej w Turcji. Jednocześnie jest tak, że Turcja jest bardzo ważnym partnerem w NATO i dla UE, także w kryzysie migracyjnym i w ogóle w geopolityce Bliskiego Wschodu - zaznaczył minister.

 

Według niego "oczywistym" jest, że z każdym istotnym krajem, takim jak Turcja "należy prowadzić rozmowy, także po to, żeby poznać ich punkt widzenia i opinie". Minister podkreślił, że Andrzej Duda będzie rozmawiała z Erdoğanem "na każdy temat, bez tabu", także o sytuacji wewnętrznej w Turcji.

 

Na pytanie, że skoro Erdogana nie przyjmują Niemcy i Francuzi, to może Polska też nie powinna "wyrywać się przed szereg", odparł: Polska ma własną politykę zagraniczną.

 

Zobacz także: Prezydenci Polski i Turcji będą rozmawiać w Warszawie m.in. o bezpieczeństwie - W tej polityce zagranicznej Polski, relacje z Turcją - w zakresie bezpieczeństwa i wielu innych elementów ważnych dla nas geopolitycznie - są bardzo istotne, także w kontekście relacji np. turecko-rosyjskich - podkreślił Szczerski. - Musimy rozmawiać z Turcją, po to, żeby mieć kontakt i znać opinie, i plany tego państwa - dodał szef gabinetu prezydenta. (KP/RMF/PAP)

Poleć znajomemu