Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 26 października 2017

Doświadczenia Ukrainy z wojny hybrydowej cenne dla NATO

  |   Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych W konferencji wzięło udział ponad stu ekspertów z Polski, Ukrainy, innych państw sojuszniczych i partnerskich Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych Szef BBN Paweł Soloch na konferencji dotyczącej zagrożeń hybrydowych

Kraje NATO mogą wykorzystać doświadczenia Ukrainy z wojny hybrydowej, ale muszą stworzyć wspólne definicje zagrożeń - uważa Szef BBN Paweł Soloch, który otworzył w Belwederze konferencję inaugurującą praktyczną działalność Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

 

Zobacz także: Polska inauguruje praktyczną współpracę NATO-Ukraina przeciw zagrożeniom hybrydowym Minister Soloch przypomniał, że Ukraina zmaga się z agresją ze strony Rosji, a w związku z tym doświadczyła już wielu tego typu działań. Według niego, kraje NATO mogą wykorzystać te doświadczenia, ale muszą wypracować mechanizmy reagowania, stworzyć wspólny język i wspólne definicje tych zagrożeń.

 

Zdanie ministra Solocha podzielił zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. politycznych James Appathurai. Według niego Ukraina jest obecnie "polem doświadczalnym" dla działań hybrydowych. 

 

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Łytwynenko przypomniał z kolei, że Rosja wykorzystywała działania hybrydowe już w XVII i XVIII wieku, wspierając np. polityczne stronnictwa w krajach sąsiednich. Różnica polega tylko na tym, że dziś ma do dyspozycji techniki informatyczne.

 

W odbywającej się w ramach Platformy konferencji, organizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, bierze udział ponad stu ekspertów z Polski i innych państw NATO oraz krajów partnerskich Sojuszu, Sekretariatu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, ukraińskiego parlamentu oraz ukraińskiego Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych.

 

Utworzenie Platformy to jeden z głównych elementów planu pomocy dla Ukrainy, przyjętego na ubiegłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

 

Formalnie działalność Platformy została zainaugurowana 10 lipca na wyjazdowej sesji Rady Północnoatlantyckiej w Kijowie. Spotkanie w Belwederze to pierwsze praktyczne działanie podjęte w ramach tej inicjatywy. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu