przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 28 października 2017

List minister Szymańskiej do laureatów "Złotych Hipolitów"

Statuetki „Złotego Hipolita”  zostały wręczone ośmiu osobom, które – zdaniem poznańskiego Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz Kapituły „Złotego Hipolita” – wyróżniają się w propagowaniu postaw patriotycznych, szacunku dla wartości pozytywistycznych i pracy organicznej.

 

Nagrodzonym została również nadana godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej”.

 

Podczas sobotnich uroczystości odbywających na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odczytany został list minister Haliny Szymańskiej, Szefa Kancelarii Prezydenta RP skierowany do laureatów. (BZ)

 

 

 

TREŚĆ LISTU MINISTER HALINY SZYMAŃSKIEJ

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia statuetek „Złotego Hipolita”

i nadania tytułu „Wybitna Osobowość Pracy Organicznej”

w Poznaniu

 

 

Szanowni Członkowie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego!

Szanowni Członkowie Kapituły „Złotego Hipolita”!

Szanowni Laureaci!

Szanowni Państwo!

 

Składam serdeczne gratulacje tegorocznym laureatom nagrodzonym prestiżową statuetką „Złotego Hipolita” oraz uhonorowanym tytułem „Wybitna Osobowość Pracy Organicznej” – to wyraz uznania dla Państwa osiągnięć w różnych dziedzinach Państwa aktywności.

 

Szanowni Państwo! Jednym z największych atutów Polski są ludzie – przedsiębiorcy, twórcy, naukowcy, znakomici pracownicy, pełni inwencji i zapału, gotowi podjąć każde wyzwanie. Ludzie, którzy nie tylko myślą o lepszej przyszłości, ale już dzisiaj ciężko na nią pracują. Ludzie, którzy dotrzymują słowa, wypełniają swoje zobowiązania. Ludzie, na których można polegać.

 

Taką wymowę ma wyróżnienie „Złoty Hipolit”, nawiązujące do idei i dorobku przemysłowca i społecznika Hipolita Cegielskiego. Utalentowanego nauczyciela, wydawcy, społecznika i osiągającego sukcesy przedsiębiorcy, który przyczynił się do rozwoju gospodarczego
ziem polskich i trwale zapisał się w świadomości społecznej. Dla którego rzetelna praca była również służbą Ojczyźnie i narodowi. Właśnie tacy są laureaci „Złotych Hipolitów”, bohaterowie dzisiejszej uroczystości.

 

Pragnę podziękować za Państwa oddaną działalność gospodarczą, naukową, kulturalną, publicystyczną oraz za pracę duszpasterską. Życzę Państwu wielu kolejnych, równie ważnych dla Wielkopolski i całego kraju, znakomitych osiągnięć. Niech będą one także zachętą do upowszechniania szacunku do pracy, do postaw patriotycznych oraz do troski o rozwój Ojczyzny. Życzę Państwu pomyślności i sukcesów.

 

Dziękuję organizatorom nagrody – Towarzystwu im. Hipolita Cegielskiego, członkomnKapituły oraz wszystkim osobom, które pielęgnują pamięć o Hipolicie Cegielskim i jego dziele – za tę ważną lekcję historii. Dowodzi ona, że my, współcześni Polacy, nie zapominamy o korzeniach naszej wolności.

 

Kiedy w przyszłym roku obchodzić będziemy stulecie odzyskania niepodległości, powinniśmy spojrzeć w przeszłość, poszukując w niej wzorców i form patriotyzmu. Jednym z nich będzie na pewno patriotyzm wielkopolski, łączący poświęcenie dla Ojczyzny z troską o jej modernizację i cywilizacyjny awans. Chciałabym, by to przesłanie pozostawało dla nas, współczesnych Polaków ważnym źródłem inspiracji. Byśmy urzeczywistniali je dzisiaj, w wolnej Polsce. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.