przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 8 listopada 2017

Szef BBN: Zapewnienie pokoju i stabilności w Europie głównym celem polityki bezpieczeństwa RP

Adaptacja NATO do zmieniających się warunków, współpraca NATO z UE, odpowiedź na politykę Rosji, utrzymanie więzi z USA - to wyzwania dla polskiej polityki bezpieczeństwa, na które wskazał szef BBN Paweł Soloch  podczas Warsaw Security Forum. Podkreślił, że działania Unii i Sojuszu powinny się uzupełniać, a nie dublować.

 

- Pierwszym z wyzwań jest bez wątpienia dalsze powstrzymywanie niebezpiecznych rosyjskich ambicji w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapewnienie pokoju, stabilności i przewidywalności w Europie a szczególnie w naszym najbliższym otoczeniu jest głównym celem polityki bezpieczeństwa RP – powiedział szef BBN. „Tymczasem – dodał - działania Federacji Rosyjskiej, a szczególnie gotowość i łatwość podejmowania decyzji o zastosowaniu siły zbrojnej wobec sąsiednich państw (Gruzja, Ukraina) w celu realizacji swoich interesów, od lat podważa istniejący porządek bezpieczeństwa europejskiego”. W ocenie szefa BBN duże ćwiczenia, jak niedawno zakończone rosyjsko-białoruskie manewry Zapad, i agresywna retoryka Kremla graniczna „znacząco ograniczają przewidywalność rozwoju sytuacji międzynarodowej”.

 

Szef BBN podkreślił zarazem, że w ostatnich latach wzrosła w Europie świadomość zagrożenia ze strony Rosji, dzięki czemu „NATO i UE adekwatnie odpowiedziały na prowokacyjne działania Rosji, wprowadzając sankcje oraz zwiększając gotowość i zdolności sojuszu do odstraszania i obrony. -Ważne, aby konsekwentnie utrzymywać tę politykę zarówno na poziomie sojuszniczym, jak i unijnym" - powiedział. Przypomniał, że po ubiegłorocznym szczycie „strategia obrony państw wschodniej flanki NATO oparta na szybkim wzmocnieniu została uzupełniona o ciągłą obecność sił sojuszniczych”.

 

Przyszłoroczny szczyt NATO powinien, w ocenie ministra Solocha, zmierzać do „konsolidacji postawy odstraszania i obrony, w szczególności w kwestii planowania, logistyki, zapewnienia sił wzmocnienia - Follow-on Forces (główne siły wkraczające po działaniach tzw. szpicy ) - oraz reformy struktury dowodzenia NATO".  Zdaniem Pawła Solocha należy również kontynuować proces adaptacji NATO do zagrożeń z Południa, dyskusję o relacjach z Rosją i rozwijać współpracę z UE oraz „rozważyć możliwość podjęcia refleksji na temat nowej koncepcji strategicznej sojuszu”. (PAP/ WP)

Pełna treść wystąpienia ministra Pawła Solocha na stronie BBN>>

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.