Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 listopada 2017

Minister Mucha: Nie będzie zgody na blokowanie reformy sądownictwa

Jesteśmy zdeterminowani, by ustawy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego zostały uchwalone jeszcze w tym roku - powiedział w Radiu Szczecin wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

Podkreślił, że oczekuje tego Prezydent Andrzej Duda.

 

- Obie ustawy powinny być uchwalone jeszcze w tym roku i uważam, że jest to możliwe – stwierdził minister Mucha, pytany w Radiu Szczecin o prace nad prezydenckimi projektami ustaw o KRS i SN.

 

- Opozycja, która od dwóch miesięcy ma możliwość zapoznawania się z projektami prezydenckimi, może się do tego przygotować. Tak jak Prezydent mówił, nie mamy monopolu na wiedzę czy na doskonałość. Jeżeli będą się pojawiać poprawki merytorycznie trafne, to uważam, że PiS będzie je uwzględniał. Chyba, że będą to poprawki negujące reformę wymiaru sprawiedliwości. Nie ma zgody, aby tę reformę bojkotować - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

 

Paweł Mucha spodziewa się, że prace nad projektami ustaw, które zakończyły się w piątek, zostaną „formalnie zatwierdzone albo podczas spotkania, albo rozmowy telefonicznej" między Prezydentem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według prezydenckiego ministra Andrzej Duda oczekuje, że prace nad ustawami zostaną podjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

 

Zobacz także: Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym Prezydent: Proponuję nowy mechanizm wyboru członków KRS Prezydent Andrzej Duda 25 września, po wcześniejszym zawetowaniu projektów ustaw o SN i KRS, przedstawił własne projekty. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października - skierowane do konsultacji. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu