Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 listopada 2017

Min. Szczerski: Inicjatywa Trójmorza jest ćwiczeniem na rzecz europejskiej jedności

  |   Minister Krzysztof Szczerski podczas panelu „Współpraca 12 państw regionu - priorytety Trójmorza” Minister Krzysztof Szczerski podczas panelu „Współpraca 12 państw regionu - priorytety Trójmorza”

- Im bardziej zintegrowana Europa Środkowa, im większy jest rynek środkowoeuropejski, bardziej mobilny i połączony infrastrukturalnie, tym lepiej dla wspólnego europejskiego interesu - mówił Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski podczas panelu „Współpraca 12 państw regionu - priorytety Trójmorza”, zorganizowanego w ramach „Kongresu 590”.

 

- Pomysł i potrzeba powołania  inicjatywy Trójmorza zrodziły się m.in. ze względu na słabą integrację naszego regionu na osi północ-południe. Tak słaba integracja pociąga za sobą chociażby problemy związane z bezpieczeństwem regionu – przypomniał  Minister, podkreślając, że inicjatywa Trójmorza nie została narzucona, lecz wyrosła z potrzeb samego regionu, stąd kraje wchodzące w jej skład nie muszą realizować swoich interesów w kontrze do siebie nawzajem.

 

Zaznaczył, że Polska chciałaby uzyskać taki efekt, by polscy przedsiębiorcy postrzegali możliwość wzajemnych inwestycji w regonie Europy Środkowo-Wschodniej. Jako przykład podał obecną ekspansję LOT-u.

 

Minister  przypomniał, że na przyszły rok planowany jest szczyt Trójmorza w Bukareszcie. 

 

- Mamy tę pełną świadomość, że ten szczyt bukaresztański musi przynieść konkretne owoce gospodarcze. Musi być nie tylko kolejnym spotkaniem polityków, ale musi mieć także bardzo wyraźny wymiar gospodarczy - będzie miał albo postać zaawansowanego forum biznesowego albo jeszcze inny, o którym nie mogę dzisiaj mówić, bo to jest jeszcze objęte pewną klauzulą poufności" - zaznaczył.

 

Szef Gabinetu Prezydenta poinformował również, że w najbliższą środę w Bukareszcie weźmie udział w spotkaniu szerpów  (wskazanych przez prezydentów poszczególnych państw do reprezentowania ich w rozmowach dot. współpracy) państw Trójmorza, w związku z organizacją przyszłorocznego szczytu tej inicjatywy w Rumunii. (WP)

Poleć znajomemu