Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 listopada 2017

Jubileusz Domu Pokoju w Jerozolimie

  |   Minister Adam Kwiatkowski w Domu Pokoju na Górze Oliwnej (fot. Ewa Czerniawska/KPRP) Minister Adam Kwiatkowski z wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej (fot. Przedstawicielstwo RP w Ramallah) Minister Adam Kwiatkowski z wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej (fot. Przedstawicielstwo RP w Ramallah) Rondo imienia Jana Karskiego w miejscowości Ramat HaSzaron (Ewa Czerniawska/KPRP)

Na uroczystościach jubileuszowych z okazji 50. rocznicy powstania Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę reprezentował minister Adam Kwiatkowski, który 12-14 listopada przebywał w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej.

 

Dom został założony dla palestyńskich sierot, które straciły rodziców w wyniku wojny sześciodniowej przez polską misjonarkę ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Prowincji Poznańskiej, siostrę Rafałę.

 

Zobacz także: Wizyta w betlejemskim sierocińcu. Odznaczenie dla polskiej misjonarki Udział prezydenckiego ministra w obchodach rocznicowych był rezultatem styczniowej wizyty Pary Prezydenckiej w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

 

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się 12 listopada uroczystą mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem arcybiskupa Pierrebatisty Pizzaballi, Administratora Apostolskiego Patriarchatu w Ziemi Świętej. W jej trakcie Sekretarz Stanu w KPRP odczytał list Pary Prezydenckiej.

 

Następnie w siedzibie Administracji Apostolskiej Patriarchatu w Ziemi Świętej odbył się koncert w wykonaniu wychowanków Domu Pokoju. W czasie uroczystości minister przekazał sprzęt rekreacyjno-sportowy od Prezydenta RP i Pierwszej Damy dla podopiecznych placówek prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincji Poznańskiej w Jerozolimie i w Betlejem.

 

W Nowym Domu Polskim w Jerozolimie Adam Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami polskich księży pełniących posługę w Ziemi Świętej.

 

13 listopada w Autonomii Palestyńskiej minister Adam Kwiatkowski spotkał się z ministrem Ziadem Al-Bandakiem, doradcą Prezydenta Mahmuda Abbassa ds. relacji z chrześcijanami. Rozmówcy omówili m.in. sytuację chrześcijan w regionie oraz sprawy związane z renowacją Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

 

Minister odwiedził też miejsca realizacji dwóch projektów prowadzonych przez Biuro Przedstawiciela RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej w Ramallah, ze środków programu Polska Pomoc.

 

W imieniu Prezydenta RP minister Kwiatkowski odznaczył  profesora Abderrahmana Haj Ibrahima z Uniwersytetu w Birzeit (Ramallah) Złotym Krzyżem Zasługi. Profesor jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatorem powstania Palestyńskiego Stowarzyszenia Absolwentów Polskich Wyższych Uczelni.

 

Kolejnego dnia w Tel Awiwie minister Kwiatkowski spotkał się w Muzeum Diaspory z prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael, Henrykiem Zvi Kelnerem.

 

Uczestniczył też w uroczystości nadania imienia Jana Karskiego rondu w miejscowości Ramat HaSzaron. Przemawiając, w imieniu Prezydenta RP, minister Kwiatkowski podkreślił wagę tego upamiętnienia dla relacji polsko-izraelskich. Podziękował za podjęcie tej cennej inicjatywy.

 

Wśród gości byli m.in. przedstawiciele izraelskich władz: przewodniczący Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, Avner Shalev, burmistrz Ramat HaSzaron, Avi Gruber oraz inicjator przedsięwzięcia, prezes Henryk Zvi Kelner.

 

 

 

Poleć znajomemu