przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 listopada 2017

Jubileusz Domu Pokoju w Jerozolimie

  |   Minister Adam Kwiatkowski w Domu Pokoju na Górze Oliwnej (fot. Ewa Czerniawska/KPRP) Minister Adam Kwiatkowski z wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej (fot. Przedstawicielstwo RP w Ramallah) Minister Adam Kwiatkowski z wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej (fot. Przedstawicielstwo RP w Ramallah) Rondo imienia Jana Karskiego w miejscowości Ramat HaSzaron (Ewa Czerniawska/KPRP)

Na uroczystościach jubileuszowych z okazji 50. rocznicy powstania Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę reprezentował minister Adam Kwiatkowski, który 12-14 listopada przebywał w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej.

 

Dom został założony dla palestyńskich sierot, które straciły rodziców w wyniku wojny sześciodniowej przez polską misjonarkę ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Prowincji Poznańskiej, siostrę Rafałę.

 

Zobacz także: Wizyta w betlejemskim sierocińcu. Odznaczenie dla polskiej misjonarki Udział prezydenckiego ministra w obchodach rocznicowych był rezultatem styczniowej wizyty Pary Prezydenckiej w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

 

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się 12 listopada uroczystą mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem arcybiskupa Pierrebatisty Pizzaballi, Administratora Apostolskiego Patriarchatu w Ziemi Świętej. W jej trakcie Sekretarz Stanu w KPRP odczytał list Pary Prezydenckiej.

 

Następnie w siedzibie Administracji Apostolskiej Patriarchatu w Ziemi Świętej odbył się koncert w wykonaniu wychowanków Domu Pokoju. W czasie uroczystości minister przekazał sprzęt rekreacyjno-sportowy od Prezydenta RP i Pierwszej Damy dla podopiecznych placówek prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincji Poznańskiej w Jerozolimie i w Betlejem.

 

W Nowym Domu Polskim w Jerozolimie Adam Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami polskich księży pełniących posługę w Ziemi Świętej.

 

13 listopada w Autonomii Palestyńskiej minister Adam Kwiatkowski spotkał się z ministrem Ziadem Al-Bandakiem, doradcą Prezydenta Mahmuda Abbassa ds. relacji z chrześcijanami. Rozmówcy omówili m.in. sytuację chrześcijan w regionie oraz sprawy związane z renowacją Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

 

Minister odwiedził też miejsca realizacji dwóch projektów prowadzonych przez Biuro Przedstawiciela RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej w Ramallah, ze środków programu Polska Pomoc.

 

W imieniu Prezydenta RP minister Kwiatkowski odznaczył  profesora Abderrahmana Haj Ibrahima z Uniwersytetu w Birzeit (Ramallah) Złotym Krzyżem Zasługi. Profesor jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatorem powstania Palestyńskiego Stowarzyszenia Absolwentów Polskich Wyższych Uczelni.

 

Kolejnego dnia w Tel Awiwie minister Kwiatkowski spotkał się w Muzeum Diaspory z prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael, Henrykiem Zvi Kelnerem.

 

Uczestniczył też w uroczystości nadania imienia Jana Karskiego rondu w miejscowości Ramat HaSzaron. Przemawiając, w imieniu Prezydenta RP, minister Kwiatkowski podkreślił wagę tego upamiętnienia dla relacji polsko-izraelskich. Podziękował za podjęcie tej cennej inicjatywy.

 

Wśród gości byli m.in. przedstawiciele izraelskich władz: przewodniczący Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, Avner Shalev, burmistrz Ramat HaSzaron, Avi Gruber oraz inicjator przedsięwzięcia, prezes Henryk Zvi Kelner.

 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.