Menu rozwijane

27 maja 2022

Kryzys żywnościowy będzie głównym tematem rozmów w Kairze Prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Egiptu – zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Podczas rozpoczynającej się w niedzielę trzydniowej wizyty omówiona ma być także kwestia ewentualnych dostaw gazu z Egiptu.

PROGRAM PRASOWY WIZYTY>>

Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornahuser–Duda będą przebywać w Egipcie z trzydniową wizytą od niedzieli do wtorku.

W planach m.in. rozmowy z Prezydentem oraz z Premierem Egiptu.

Jak zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, „w rozmowach zarówno z Prezydentem, jak i Premierem Egiptu poruszone zostaną tematy trudne dla naszych partnerów, czyli tematy żywnościowe”. – Wiemy, że Egipt jest całkowicie uzależniony od importu z Ukrainy i Rosji, i poszukuje form wsparcia – podkreślił Piotr Ćwik.

Zaznaczył, że Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych. – Takie działania i próby podejmuje ministerstwo infrastruktury, które rozmawia na temat możliwości współpracy polskich kolei z kolejami ukraińskimi. Mówi się wstępnie o utworzeniu specjalnej spółki, która będzie zajmować się eksportem zboża z Ukrainy do innych krajów na świecie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całościowo wesprzeć Ukrainy, bo ilości zalegającego zboża i możliwości przeładunkowe w Polsce są ograniczone, ale myślę, że ten wątek na pewno pojawi się w rozmowach – powiedział minister.

Na egipsko-polskim forum gospodarczym poruszony ma zostać m.in. temat importu gazu skroplonego z Egiptu. – Nie mamy dzisiaj żadnych umów z Egipcjanami, ale dywersyfikacja dostaw gazu to jeden z ważnych tematów. Rozpoczęcie dyskusji wokół ewentualnej współpracy w tym zakresie także będzie możliwe – zapowiedział.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił na początku tygodnia, że wizyta Prezydenta RP w Egipcie będzie w jakimś stopniu poświęcona sprawie Ukrainy, ponieważ Egipt jednym z głównych odbiorców pszenicy z Ukrainy. 

Podczas piątkowej gali konkursu AgroLiga 2021 Andrzej Duda podkreślił, że niewykluczone, że Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie, jeśli eksport płodów rolnych z Ukrainy nie zostanie wznowiony. (PAP)