Menu rozwijane

12 maja 2022

 

                                                                                  Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                                  XV Krajowego Zjazdu Lekarzy

                                                                                  w Warszawie

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na XV Krajowym Zjeździe Lekarzy. Łączę się z Państwem w hołdzie dla lekarzy, którzy odeszli w ostatnim czasie. Składam też gratulacje wszystkim uhonorowanym wręczanymi dzisiaj odznaczeniami, medalami i dyplomami. Pragnę wyrazić najwyższe uznanie całemu środowisku za Państwa pracę dla dobra bliźnich.

 

Minione dwa lata naznaczone zostały przez pandemię COVID–19 i walkę z tą chorobą. Z serca dziękuję dziś Państwu za to, że polscy lekarze z odwagą, determinacją i poświęceniem sprostali temu bezprecedensowemu wyzwaniu. Ratując życie i zdrowie Polaków, dali Państwo świadectwo profesjonalizmu, doskonałej wiedzy i umiejętności. Zawód lekarza cieszy się niezmiennie wysokim prestiżem w naszym społeczeństwie.

 

Obecnie stanęliśmy wobec nowych dramatycznych wydarzeń, spowodowanych przez agresję Rosji na Ukrainę. Nasz kraj dał schronienie milionom uchodźców, głównie kobiet i dzieci, uciekających przed brutalnymi najeźdźcami. To jednocześnie napływ wielkiej liczby nowych pacjentów ciężko doświadczonych fizycznie i psychicznie przeżyciami wojennymi. Pod opiekę polskiej służby zdrowia zaczęli trafiać chorzy, a także ranni Ukraińcy. Wobec kolejnych wyzwań polscy lekarze stają na wysokości zadania. Przekonuję się o tym osobiście podczas akcji pomocowych dla chorych ukraińskich dzieci podejmowanych przez moją Małżonkę. Uczestniczący w nich lekarze dają wspaniały przykład wierności swojemu powołaniu i etosowi zawodowemu. Jako Prezydent Rzeczypospolitej jestem dumny z solidarności naszego narodu wobec Ukraińców, a zwłaszcza z postawy wszelkich służb, na czele z medycznymi.

 

Za to wszystko chcę dziś Państwu złożyć gorące podziękowania. Zdaję sobie sprawę, w jak trudnych warunkach przychodzi lekarzom często pełnić swoją służbę. Wiem o potrzebach i bolączkach systemowych, którymi zajmuje się powołana w tym celu przeze mnie Rada ds. Ochrony Zdrowia. Z prac Rady i przedstawianych mi analiz jednoznacznie wynika, że kwestia dbałości o zdrowie Polaków jest i będzie dla całego systemu ochrony zdrowia ogromnym wyzwaniem. Musimy postawić na profilaktykę, na edukację zdrowotną, zachęcić naszych rodaków do troski o zdrowie. Służyć temu będą działania podejmowane pod moim patronatem. Będę wdzięczny za ich wsparcie. Ze swojej strony deklaruję otwartość na inicjatywy na rzecz poprawy sytuacji w opiece zdrowotnej. Życzę Państwu, aby obrady rozpoczynającego się Zjazdu przebiegły pomyślnie i owocnie, stając się również okazją do wielu ważnych, inspirujących spotkań i rozmów na tematy dotyczące codziennej pracy środowiska lekarskiego.

 

 

Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


List został odczytany przez Grażynę Ignaczak-Bandych, Szefa KPRP.