Menu rozwijane

09 czerwca 2022

Decyzja Sejmu o odrzuceniu kluczowych poprawek Senatu do noweli ustawy o SN wydaje się jak najbardziej słuszna – powiedziała Minister Małgorzata Paprocka. Podkreśliła, że prezydent podejmie decyzję dotyczącą noweli w konstytucyjnym terminie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by była ona pozytywna – dodała.

Sejm odrzucił w czwartek 23 z 29 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Poparcia nie zyskały kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń Izby Dyscyplinarnej. Nowela trafi teraz do prezydenta.

– Z punktu widzenia Kancelarii Prezydenta decyzja podjęta przez Sejm wydaje się jak najbardziej słuszna – powiedziała PAP Małgorzata Paprocka, pytana o czwartkową decyzję Sejmu.

Jak dodała, prezydencka kancelaria postulowała odrzucenie „trzech głównych poprawek Senatu, bo w ocenie Kancelarii te poprawki budziły bardzo poważne wątpliwości co do zgodności z konstytucją”. – Przede wszystkim (chodzi o te poprawki), które dotyczyły stwierdzenia nieważności wyroków Izby Dyscyplinarnej SN z mocy prawa oraz proponowaną przez Senat propozycję dotyczącą rozwiązania stosunku służbowego z sędziami SN orzekającymi w Izbie Dyscyplinarnej, a co więcej – zakazu ponownego kandydowania przez nich na stanowiska w Sądzie Najwyższym – wyliczała minister.

Pytana o wypowiedzi polityków opozycji, według których odrzucenie przez Sejm senackich poprawek może spowodować brak wypłat środków w Krajowego Planu Odbudowy, odpowiedziała, że „nie podziela w żaden sposób tego stanowiska”. – Już pierwotny projekt przedstawiony przez Pana Prezydenta, a te rozwiązanie które są finalnie w ustawie nie odbiegają od propozycji pana prezydenta, są nie tylko zgodne z orzecznictwem TSUE, ale przede wszystkim są zgodne z polską konstytucją – podkreśliła minister.

Na pytanie, czy i kiedy Andrzej Duda podpisze ustawę, odparła: „Oczywiście ostateczna decyzja będzie wtedy, gdy ustawa zostanie przekazana do Kancelarii Prezydenta. Pan Prezydent podejmie oczywiście decyzję w konstytucyjnym terminie”. Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Małgorzata Paprocka dopytywana o to, że chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by Prezydent podpisał ustawę, skoro opuszcza parlament w formie niemalże takiej, jaką miał pierwotny prezydencki projekt, odparła: „Nic nie stoi na przeszkodzie, by była decyzja pozytywna w ocenie Kancelarii”.

Minister podkreśliła, że Andrzej Duda jest obecnie w trakcie wizyt zagranicznych. – Zobaczymy, kiedy ustawa zostanie finalnie przekazana (do KPRP) – dodała. (PAP)

Może Cię zainteresować Prezydent składa projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym