Menu rozwijane

29 grudnia 2019
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

W najbliższym czasie można się spodziewać oświadczenia Premiera Mateusza Morawieckiego – uzgodnionego z Prezydentem Andrzejem Dudą – w sprawie słów Prezydenta Władimira Putina dotyczącymi genezy wybuchu II wojny światowej – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Minister podkreślił, że Prezydent jest w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawieckim i Ministerstwem Spraw Zagranicznych w kwestii polskiej reakcji na słowa Prezydenta Rosji dotyczące genezy wybuchu II wojny światowej.

Jak zaznaczył, na naradzie, która odbyła się piątek u Prezydenta, zdecydowano bowiem, by nie nadawać najwyższej politycznej rangi temu sporowi, w związku z tym w pierwszej kolejności będzie reakcja szefa rządu.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że spodziewane oświadczenie Premiera Morawieckiego było konsultowane z Prezydentem i jego doradcami z Narodowej Rady Rozwoju. – Zobaczymy, jaka będzie reakcja Rosji na to oświadczenie. Na razie nie nadajemy temu kłamstwu rosyjskiemu najwyższej politycznej rangi – zaznaczył.

Minister podkreślił, że od tego, jak na słowa polskiego Premiera zareaguje strona rosyjska, uzależnione są ewentualne dalsze kroki, w tym możliwa jest też reakcja Prezydenta Dudy. – Jest możliwe, że w dalszym kroku Prezydent, czyli głowa polskiego państwa, zabierze głos. Mamy jednak nadzieję, że sprawa ze strony rosyjskiej zostanie zreinterpretowana i nie będzie konieczności, by przeszła ona na poziom Prezydenta Polski – powiedział.

Szef Gabinetu Prezydenta, podkreślił, że słowa Prezydenta Rosji nie były skierowane tylko do Polski, ale „podobne, fałszywe oskarżenia skierował on do Wielkiej Brytanii i Francji, jako uczestników Układu Monachijskiego”.

– Ostrze fałszywych zarzutów jest skierowane przeciwko całemu Zachodowi; wraca retoryka konfrontacji i izolowania Rosji od Zachodu. To sprawia kłopot wszystkim tym, którzy w ostatnim czasie nawoływali, by wrócić do pełnowymiarowych relacji zaufania z Rosją – podkreślił minister.

Krzysztof Szczerski wyraził przekonanie, że słowa Prezydenta Putina muszą wywołać reakcję ze strony organizatorów 5. Światowego Forum Holokaustu, które 23 stycznia rozpocznie się w Jerozolimie. Jak zaznaczył, Prezydent Putin miał być jednym z głównych mówców na tym forum.

– Teraz jest pytanie, czy organizatorzy rzeczywiście chcą, by Światowe Forum Holokaustu było areną dla takiej właśnie interpretacji historii? Czy stwarzając prezydentowi Rosji możliwość powielania tego kłamstwa, podpisują się pod tą koncepcją dziejów najnowszych" – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Pytany, czy Prezydent Duda będzie uczestniczył w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie zaznaczył, że Kancelaria Prezydenta oczekuje obecnie na szczegółowy program tego wydarzenia. – Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Wiele będzie zależało od tego, jaki jest planowany przebieg tych uroczystości – podkreślił.

Jak zaznaczył, „w kontekście najnowszych wydarzeń, jest bardzo istotne, jak organizatorzy podejdą do nowych warunków, które stworzyły słowa Putina skierowane nie tylko przeciwko Polsce, ale też Francji i Wielkiej Brytanii”.

(PAP)