Menu rozwijane

21 stycznia 2022

Postulaty Prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie Polskiego Ładu spotkały się z pełną otwartością i zrozumieniem rządu; będziemy kontynuować rozmowy o konkretnej realizacji zapowiedzianych zmian; będziemy kontynuować spotkania – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej przekazał, że zażądał od Ministerstwa Finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt do Polskiego Ładu. Wymienił w tym kontekście m.in. rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów tak, by osoby otrzymujące świadczenia do 12,8 tys. zł brutto nic nie straciły. Zapowiedział również m.in. zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. – Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł, bez względu na to, ile podatku zapłacili – zapowiedział Premier.

Dodał także m.in., że będą nowe rozwiązania dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym. – Zasada będzie prosta – jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni – powiedział. Zadeklarował też m.in., że – jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci w 2022 r. na Polskim Ładzie – będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

Premier podziękował też tym wszystkim, którzy – jak mówił – „zwrócili uwagę na potrzeby tej korekty”. – Na przykład Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ale także organizacjom pożytku publicznego, które wskazywały na charakterystykę swojej działalności, także dziennikarzom i wszystkim, którzy całościowo popatrzyli na naszą reformę i zwrócili nam uwagę na pewne zmiany – powiedział Morawiecki.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, pytany o przedstawione zmiany oraz o to, czy uwzględniają one postulaty Prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie Polskiego Ładu – o których była mowa na środowym spotkaniu kierownictwa KPRP z przedstawicielami rządu – odparł: „Pan Premier podziękował Prezydentowi. My też chcielibyśmy zwrócić uwagę na pozytywną postawę rządu, jeśli chodzi o przedstawianie postulatów Pana Prezydenta. To się spotkało z pełną z otwartością, ze zrozumieniem”.

Jak wskazał, rozmowy Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami rządu ws. Polskiego Ładu odbywały się w dobrej atmosferze, „w dużej części te postulaty się ze sobą zetknęły”.

Minister pytany, które z zaprezentowanych w piątek zmian w Polskim Ładzie postulował Prezydent RP, powtórzył, że „tak naprawdę niektóre się spotkały ze sobą”. – Na pewno kwestia wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dzieckiem. Tu rząd też uznał, jak zresztą słyszeliśmy od Pana Premiera, że to jest istotny problem. Też kwestia 1 proc. na organizacje pożytku publicznego, tu jak najbardziej rząd się zgodził i przygotowane zostaną rozwiązania w tym zakresie – wyliczał szef Gabinetu Prezydenta.

– Są również kwestie związane z utratą prawa do ulgi dla klasy średniej w ciągu roku podatkowego, tu rząd też uznał wagę problemu. To będzie wymagało trochę więcej przygotowań prawodawczych, ale jestem przekonany, że to będzie właściwie rozwiązane – kontynuował. Jak zauważył, „rząd pochylił się również nad rozwiązaniami dotyczącymi emerytów i rencistów” oraz przedsiębiorców.

Paweł Szrot zaznaczył, że to kilka najważniejszych punktów, o których KPRP rozmawiała z przedstawicielami rządu. – Staraliśmy się rządowi w tym zakresie pomóc i myślę, że efekt tego będzie osiągnięty – ocenił.

Pytany, czy zaprezentowane w piątek przez Premiera zmiany wyczerpują temat konsultacji Pałacu Prezydenckiego z rządem w zakresie Polskiego Ładu, zaprzeczył: – Nie, będziemy obserwować i rozmawiać, jak wygląda już konkretna realizacja tych punktów, tych postulatów.

– Bo – przypominam – nie wszystko rząd może formalnie załatwić własnymi rozporządzeniami, niektóre rzeczy będą wymagały zmian ustawowych, a co za tym idzie udziału Pana Prezydenta – dodał minister.

Pytany, czy ma również na myśli planowane projekty prezydenckie, odparł: „Na razie nad rozwiązaniami pracuje rząd, my uczestniczymy”. – Już zaczęliśmy te spotkania, będziemy je kontynuować – zadeklarował prezydencki minister. (PAP)