Menu rozwijane

29 maja 2022

Jak zapowiedział w niedzielę Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, głównym tematem rozmów w Kairze Prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Egiptu będzie kryzys żywnościowy w kontekście wojny na Ukrainie. Minister zaznaczył, że Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych. 

Jak powiedział „w rozmowach zarówno z Prezydentem, jak i Premierem Egiptu poruszone zostaną tematy trudne dla naszych partnerów, czyli tematy żywnościowe”. „Wiemy, że Egipt jest całkowicie uzależniony od importu z Ukrainy i Rosji, i poszukuje form wsparcia” – zauważył.

Minister zaznaczył, że Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych.

– Takie działania i próby podejmuje ministerstwo infrastruktury, które rozmawia na temat możliwości współpracy polskich kolei z kolejami ukraińskimi. Mówi się wstępnie o utworzeniu spółki specjalnej, która będzie zajmować się eksportem zboża z Ukrainy do innych krajów na świecie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całościowo wesprzeć Ukrainy, bo ilości zalegającego zboża i możliwości przeładunkowe w Polsce są ograniczone, ale myślę, że ten wątek na pewno pojawi się w rozmowach – powiedział minister.

Z kolei na egipsko–polskim forum gospodarczym – mówił Piotr Ćwik – poruszony zostanie m.in. temat importu gazu skroplonego z Egiptu. – Nie mamy na dzisiaj żadnych umów z Egipcjanami, ale dywersyfikacja dostaw gazu to jeden z ważnych tematów. Rozpoczęcie dyskusji wokół ewentualnej współpracy w tym zakresie także będzie możliwe – zapowiedział.

Piotr Ćwik przypomniał, że Egipt obchodzi w tym roku swoje stulecie odzyskania niepodległości. Wizyta Prezydenta i Pierwszej Damy ma więc też charakter symboliczny.

Może Cię zainteresować Prezydent rozpoczął wizytę w Kairze