02 października 2021

Jubileusz 60–lecia Telewizji Kraków w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Jubileusz 60–lecia Telewizji Kraków w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

o171151455.jpg
o1095530565.jpg

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik wziął udział w obchodach jubileuszu 60 –lecia Telewizji Kraków. Minister odczytał list skierowany przez Prezydenta RP do uczestników jubileuszowej uroczystości, która odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Może Cię zainteresować List z okazji jubileuszu 60-lecia Telewizji Kraków

– Owe sześć dekad wytężonej, twórczej pracy to osobny rozdział w dziejach Telewizji Polskiej, a zarazem w historii krakowskiego życia społeczno-kulturalnego. Odkąd przy ulicy Krzemionki wyrosła wieża telewizyjna, w odbiornikach pojawiły się dźwięki „Krakowiaczka” Stanisława Moniuszki – na tle charakterystycznej planszy przedstawiającej drzwi Katedry Wawelskiej. Ten obraz i ta melodia stały się wkrótce znane milionom naszych rodaków, wywołując przyjemny dreszcz oczekiwania na rozpoczęcie programu. Zapowiadały bowiem produkcje, które – tak wtedy, jak i dzisiaj – wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym, atrakcyjnością podejmowanych tematów, jakością realizacji oraz popularnością wśród widzów. Krakowski ośrodek Telewizji Polskiej uczestniczył w przygotowaniu oprawy medialnej i transmisjach wydarzeń, które trwale zapisały się w historii tego wyjątkowego miasta oraz całej Polski – by wspomnieć tylko pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Już od dwu pokoleń stacja towarzyszy krakowianom i mieszkańcom Małopolski jako źródło bieżących informacji lokalnych, forum dyskusji o sprawach dotyczących miasta i regionu, oraz jako przestrzeń spotkań z ciekawymi ludźmi, ważnymi ideami i cennymi inicjatywami – napisał w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystość jubileuszu 60-lecia Telewizji Kraków, przygotowaną we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,  uświetniło widowisko pt. „Z biegiem dni, z biegiem lat”. Na to wyjątkowe przedstawienie, z udziałem licznych artystów, złożyły się m.in. muzyczne szlagiery z kolejnych dekad. Zaprezentowano także specjalnie wybrane materiały archiwalne z zasobów Telewizji Kraków, a wśród nich fragmenty spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych, audycji rozrywkowych, programów poświęconych kulturze i innym dziedzinom życia społecznego. W ten sposób powstała niezwykle efektowna ilustracja bogatego dorobku 60 lat istnienia Telewizji Kraków.