Menu rozwijane

22 czerwca 2022

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot był pytany w „Kropce nad i” w TVN24 czy Prezydent zgodzi się na przełożenie terminu wyborów samorządowych. – Pan Prezydent oczekuje, że ten projekt zostanie mu zaprezentowany z właściwym uzasadnieniem – powiedział.

Podkreślił, że Andrzej Duda jest „strażnikiem konstytucji, a co za tym idzie również terminów konstytucyjnych wyborów”. – Bardzo dobrze jest, jeśli one się odbywają w terminach wyznaczonych konstytucją i ustawami. Natomiast są też istotne argumenty, które wskazują, że bardzo trudne byłoby przeprowadzenie tych wyborów razem z wyborami parlamentarnymi – kontynuował minister. Jak mówił, Prezydent „przez cały czas oczekuje na argumentację” ze strony autorów pomysłu.

Minister odniósł się również do dzisiejszych zmian w Radzie Ministrów i odejścia z rządu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. – Ta decyzja została przez pana Prezydenta podjęta kilka dni temu, 17 czerwca. Wtedy zdecydował się podpisać dokument, który odwoływał pana Jarosława Kaczyńskiego, na jego wniosek zresztą, z funkcji wicepremiera z dniem 20 czerwca – wyjaśnił. Jak dodał: – Myślę, że pan wicepremier Mariusz Błaszczak, kierujący też resortem obrony narodowej, zawsze ściśle i dobrze współpracujący z panem Prezydentem, będzie te sprawy dalej bardzo dobrze prowadził.

Szef Gabinetu Prezydenta był również pytany, dlaczego Andrzej Duda zdecydował się na to, żeby wskazać Adama Glapińskiego na funkcję prezesa NBP na drugą kadencję. – Pan Prezydent zdecydował się na to, doceniając działania pana Prezesa na rzecz utrzymania stabilności finansowej w ciężkich czasach pandemii.

Minister dodał, że „winny inflacji jest przede wszystkim Władimir Putin”. – Inflacja dotyka wszystkich krajów Zachodu, nie jest zjawiskiem oczywiście korzystnym dla nikogo, trzeba z nią walczyć. Rząd prezentuje z poparciem pana Prezydenta pakiet dotyczący zwalczania skutków ekonomicznych tej inflacji – kontynuował.

Pytany o zmiany w Sądzie Najwyższym, minister odparł: – Terminy w ustawie są określone, ona wchodzi w życie i po jej wejściu w życie Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana i zastąpiona Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, to wszystko jest przewidziane.