Menu rozwijane

11 stycznia 2022

Na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie miały miejsce obchody 625. rocznicy erygowania Wydziału Teologicznego. Jak podkreślają władze uczelni – Rocznica ta jest ważnym wydarzeniem dla całej społeczności akademickiej Krakowa, zważywszy na fakt powołania Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej, którego wielowiekową spuściznę kontynuuje dzisiaj Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość została rozpoczęta mszą świętą, którą odprawił w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego JE Kardynał Giuseppe Versaldi, Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Jubileuszowe spotkanie uświetnił występ chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Rocznicowe obchody były jednocześnie okazją do uroczystych promocji akademickich nowych doktorów i doktorów habilitowanych.

W jubileuszowych obchodach uczestniczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Piotr Ćwik, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przez wieki refleksja teologiczna spotykała się tu z głębokim namysłem nad ludzką naturą i sensem historii oraz zasadami, którymi powinna kierować się ludzka społeczność. Dlatego Wydział Teologiczny był tak ważnym miejscem nie tylko dla życia Kościoła, ale także dla budowania międzyludzkich więzów w obrębie Rzeczypospolitej i w ramach naszej narodowej wspólnoty. To tu rodził się także polski głos w sprawach Europy (…) Tutaj kształtowała się też myśl Papieża Polaka, w. Jana Pawła II, który z Wydziałem Teologicznym nie tylko przez lata był związany, ale któremu zawdzięcza on swoje przetrwanie i rozwój pomimo niesprzyjających warunków stworzonych przez komunistyczne władze – napisał Prezydent.

Może Cię zainteresować List z okazji uroczystych promocji akademickich w Krakowie
Fot. Maciej Gradowski (Biuro Promocji UPJPII) (1)
Fot. Maciej Gradowski (Biuro Promocji UPJPII) (2)
Fot. Maciej Gradowski (Biuro Promocji UPJPII) (3)
Fot. Maciej Gradowski (Biuro Promocji UPJPII) (4)
01___20220113_Piotr Ćwik - promocje doktorskie UPJPII 2022 - 01.jpg
02___20220113_Piotr Ćwik - promocje doktorskie UPJPII 2022 - 02.jpg
04___20220113_Piotr Ćwik - promocje doktorskie UPJPII 2022 - 08.jpg