Menu rozwijane

25 marca 2021

Prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem, a także z polską placówką dyplomatyczną i konsularną w sprawie wydarzeń, które mają miejsce na Białorusi – poinformował prezydencki minister Błażej Spychalski. Dodał, że o godz. 16. Prezydent będzie rozmawiał na ten temat z szefami służb specjalnych.

W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

– Sytuacja, z którą się spotykamy na Białorusi jest absolutnie nieakceptowalna – oświadczył Błażej Spychalski.

Może Cię zainteresować Rozmowy telefoniczne w zw. z represjami wymierzonymi w polską mniejszość na Białorusi Minister poinformował, że Prezydent rozmawiał dziś z Sekretarz Generalną OBWE Helgą Schmid i poprosił ją, żeby sprawa mniejszości polskiej na Białorusi została jak najszybciej wniesiona na agendę OBWE. – Prezydent precyzyjnie poinformował także, jaka jest sytuacja mniejszości białoruskiej w Polsce; ta sytuacja jest oczywiście bardzo dobra – dodał minister.

Błażej Spychalski poinformował także o apelu do prezydencji szwedzkiej, aby wsparła ten temat.

Zapowiedział, że jeszcze dziś Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z Komisarzem ds. Mniejszości OBWE, a także z Prezydent Estonii, aby za jej sprawą temat zatrzymań na Białorusi został wniesiony na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Minister Spychalski dodał, że Prezydent zaprosił już do Pałacu Prezydenckiego – i do takiego spotkania dojdzie w najbliższych kilku dniach – szefów Związku Białorusinów w Polsce.

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego zostanie wyświetlona specjalna iluminacja w geście solidarności z Polakami mieszkającymi na Białorusi. (PAP/AW)

Minister Błażej Spychalski
Minister Błażej Spychalski
o321547707.jpg
o449754664.jpg