Menu rozwijane

17 września 2020
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

Sytuacja na Białorusi i amerykańska ocena rozwoju wypadków w tym kraju, a także proces pokojowy na Bliskim Wschodzie – były tematami czwartkowej wideorozmowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z doradcą Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa Robertem O'Brienem.

– Właśnie zakończyła się moja wideokonferencja z doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, Robertem O'Brienem. Były dwa główne tematy: sytuacja na Białorusi i amerykańska ocena rozwoju wypadków w tym kraju, a drugim tematem - był proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, w szczególności ostatnie osiągnięcie, jakim było podpisanie porozumień pokojowych pomiędzy państwami Zatoki Perskiej a Izraelem. Omówiliśmy strategię dalszych działań amerykańskich w tym obszarze – poinformował minister.

– Potwierdziliśmy, że zarówno Polska jak i Stany Zjednoczony mają bardzo podobne stanowisko, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa– dodał Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że ustalono ponadto kontunuowanie wzajemnych konsultacji.

We wtorek, podczas uroczystej ceremonii w Białym Domu wysłannicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) oraz Bahrajnu podpisali porozumienia pokojowe o normalizacji relacji z Izraelem. To pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na taki krok.