Menu rozwijane

05 maja 2022

Wątkiem przewodnim wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie będzie bezpieczeństwo energetyczne; wpisuje się to w szerszy kontekst ścisłej i strategicznej współpracy politycznej, zwłaszcza w ostatnim okresie w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek na Litwę, gdzie weźmie udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska–Litwa.

Paweł Soloch pytany, czego ta wizyta Prezydenta na Litwie będzie dotyczyła, odparł, że wątkiem przewodnim wizyty jest otwarcie interkonektora gazowego między Polską a Litwą. – Połączenie sieci przesyłowych Polski i Litwy, ale nie tylko, bo siłą rzeczy będą w tym systemie uczestniczyć też pozostałe kraje bałtyckie – powiedział szef BBN.

– Myślą przewodnią jest bezpieczeństwo energetyczne, wspólna inwestycja, ale to wpisuje się w szerszy kontekst ścisłej i strategicznej współpracy politycznej, zwłaszcza w ostatnim okresie w dziedzinie bezpieczeństwa – zaznaczył minister.

Szef BBN pytany był też o rozwój relacji bilateralnych między Polską a Litwą w kontekście tego, co się dzieje obecnie na Ukrainie. „Tak jak powiedziałem, dzisiaj wątkiem przewodnim będzie przede wszystkim współpraca gospodarcza, która ma wymiar związany z bezpieczeństwem, ale równolegle teraz odbywają się ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Ścisła współpraca wojskowa. Ona się wpisuje w szerszy kontekst regionalny – powiedział Paweł Soloch.

Zwracał też uwagę na częsty osobisty kontakt między Prezydentami Polski i Litwy. – Obaj Prezydenci współpracują ze sobą na co dzień w każdym wymiarze, w różnych dziedzinach – podkreślił. (PAP)