Menu rozwijane

19 maja 2022

Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko–ukraińską – to m.in., jak mówił szef BBN Paweł Soloch, tematy czwartkowej narady Prezydenta z przedstawicielami rządu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN Paweł Soloch poinformował dziennikarzy po czwartkowej naradzie Prezydenta z przedstawicielami rządu, że narada była powrotem do podobnych cyklicznych spotkań, organizowanych wcześniej. – Prezydent poprosił premiera i ministrów w związku z potrzebą podsumowania wydarzeń ostatnich dni – powiedział. Chodzi m.in. o to, dodał, że Prezydent udaje się do Davos, gdzie będzie mowa o pomocy dla Ukrainy, jest też po serii spotkań międzynarodowych.

Szef BBN przyznał, że tematem spotkania była też kwestia rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję. Paweł Soloch wyjaśnił, że podczas spotkania nie rozmawiano o tym, czy popierać ten proces, bo poparcie jest oczywiste, tylko „w jaki sposób”.

– To jest jeden z tematów, ale drugi to kontynuacja adaptacji NATO do zagrożeń, jakie wynikają z agresji Rosji na Ukrainę – zaznaczył. – Chodzi o to, żeby poszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję nie zmarginalizowało kwestii wzmacniania obecności wojskowej NATO na flance wschodniej – dodał.

Poinformował, że tematem narady była też kwestia pomocy dla Ukrainy i europejskich aspiracji tego kraju. – Chcemy, aby Ukraina uzyskała status kandydata oraz uzyskała wsparcie ekonomiczne i systemowe ze strony Unii Europejskiej – powiedział minister.

Przedmiotem narady, jak mówił, była też kwestia uchodźcza, a także „scenariusze na przyszłość”. – Jak długo będziemy mieli do czynienia z tą wojną, jakie będą jej konsekwencje dla nas i dla całej Europy – wyjaśnił. (PAP)