Od poniedziałku w Bejrucie przebywają też przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które przygotowało 10 tys. paczek żywnościowych i higienicznych dla potrzebujących w Libanie.
Prezydenccy ministrowie w przekazali paczki syryjskim uchodźcom z Doliny Bekaa, następnie udali się do trzech libańskich kościołów, by przekazać paczki rodzinom poszkodowanym w ubiegłorocznym wybuchu w porcie w stolicy Libanu.
– Przyjechaliśmy do Libanu z pomocą humanitarną, która przede wszystkim polega na pomocy żywnościowej – podkreśliła Bogna Janke. Dodała, że jedna paczka przeznaczona jest dla pięcioosobowej rodziny i starczy na około trzy tygodnie. – Produkty spożywcze są tak skompletowane, by nie była potrzebna lodówka do ich przechowywania, bo jest tu problem z dostarczaniem energii elektrycznej i lodówki rzadko działają – mówiła.
Min. Janke oceniła, że warunki, w których żyją uchodźcy są bardzo złe, dlatego tutejszym mieszkańcom należy pomagać. – Ci ludzie są bezradni. Nie mogą wrócić do swojego kraju, a tutaj też nie do końca są uznawani przez władze libańskie, dlatego że sam Liban zmaga się z ogromnymi problemami ekonomicznymi – powiedziała.
Na terenie Libanu, który liczy 4,5 mln mieszkańców, znajduje się ponad 2 mln uchodźców. – Ten kraj nie udźwignie tej liczby. Nie jest w stanie pomóc tym ludziom efektywnie, dlatego ważne jest, żebyśmy o nich nie zapominali – powiedziała Bogna Janke.
Na pytanie, czy będą podejmowane kolejne takie akcje pomocowe prezydencka minister zapewniła, że tak. – One są bardzo potrzebne. Proszę zwrócić uwagę, że dzieci tych syryjskich uchodźców urodziły się już w tym obozie i one nie znają innego świata niż te bardzo skromne warunki, w których teraz żyją – powiedziała.
– Jesteśmy dzisiaj w jednym z obozów dla uchodźców, widzimy w jakich warunkach, ci ludzie mieszkają, w jakich warunkach uczą się dzieci. Cieszę się i jestem dumny z tego, że Polska o nich pamięta, że dzięki tym decyzjom, które zostały podjęte przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i Premiera Mateusza Morawieckiego dociera tutaj pomoc – zaznaczył Adam Kwiatkowski.
Ministrowie z KPRP wraz z przedstawicielami Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zostają w Libanie do piątku. W czwartek spotkają się m.in., z Prezydentem Libanu Michelem Aounem, z patriarchą Al–Rahi oraz nuncjuszem Stolicy Apostolskiej w Bkerke. Udadzą się też do hospicjum na spotkanie z siostrą Krystyną Zawadzką, która otrzyma odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W planach jest również spotkanie z przedstawicielem Polonii w Bybles Kazimierzem Gajowym, który jest prezesem Fundacji Fenicja im. św. Charbela. (PAP)