Menu rozwijane

08 grudnia 2020

Prezydent Andrzej Duda uda się w środę z roboczą wizytą do Czech, gdzie na Zamku na Hradczanach w Pradze spotka się z Prezydentem Milošem Zemanem. Prezydenci omówią m.in. stan negocjacji unijnego budżetu oraz współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

PROGRAM PRASOWY>>

– Głównymi tematami rozmów będą najważniejsze kwestie polityczne i gospodarcze agendy bilateralnej, a także dialog regionalny, w tym współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w związku ze sprawowanym od lipca br. rocznym przewodnictwem Polski w tym formacie. Przywódcy będą rozmawiać także na temat rozwijania strategicznych projektów infrastrukturalnych i energetycznych w ramach Inicjatywy Trójmorza – poinformował min. Szczerski.

Prezydencki minister dodał, że wizyta będzie okazją do omówienia stanowisk obu krajów w kwestiach aktualnej agendy europejskiej, w tym stanu negocjacji dotyczących Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 przed planowanym na 10-11 grudnia br. szczytem Rady Europejskiej.

Szef Gabinetu Prezydenta RP przekazał, że Prezydenci wymienią się także opiniami nt. aktualnej sytuacji epidemicznej oraz omówią doświadczenia obu krajów we wdrażaniu środków zaradczych podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i zwalczania negatywnych skutków pandemii dla gospodarek. (PAP)

Może Cię zainteresować Prezydent Czech z wizytą w Polsce [PL/ENG]