Menu rozwijane

03 czerwca 2019

Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek po południu w Brukseli z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Podczas poniedziałkowego briefingu minister Szczerski podkreślił, że rozpoczynający się tydzień będzie dla Prezydenta RP bardzo aktywny w sferze polityki zagranicznej. – Jutro po południu Pan Prezydent spotka się w Brukseli najpierw z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. To spotkanie w kwaterze głównej NATO poświęcone będzie przedstawieniu Panu Sekretarzowi Generalnemu NATO stanu negocjacji na temat zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta. ENGLISH VERSION >>>

– Chcemy być transparentni wobec naszych sojuszników i na ręce Pana Jensa Stoltenberga Prezydent przekaże swoje plany i swoje decyzje dotyczące tego, co ma się wydarzyć w Waszyngtonie w kolejnym tygodniu, zakresu tej nowej obecności amerykańskiej w Polsce tak, żeby nasi sojusznicy poprzez sekretarza generalnego NATO byli w tej sprawie poinformowani – mówił minister. Dodał, że dalszym terminie planowany jest pełny briefing dla wszystkich sojuszników w NATO na temat tego, jak będzie wyglądała w przyszłości zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Krzysztof Szczerski poinformował, że również we wtorek w Brukseli Andrzej Duda spotka się także z Prezydentem Ukrainy.– To będzie pierwsze spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w nowej konfiguracji personalnej – dodał. Podkreślił też, że spotkanie Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim odbędzie się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, co – jak stwierdził – jest symboliczne. – Polska chce być adwokatem europejskiej drogi Ukrainy – powiedział prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski: To będzie pierwsze spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w nowej konfiguracji personalnej.
Briefing prezydenckich ministrów: Krzysztofa Szczerskiego i Błażeja Spychalskiego
Krzysztof Szczerski: Prezydent spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO, a także z Prezydentem Ukrainy.
Błażej Spychalski: Z uwagi na kalendarz Prezydenta, rekonstrukcja rządu może odbyć się we wtorek bądź w piątek.
o689842041.jpg
o1723454664.jpg
o1759011134.jpg
o1814322246.jpg

Natomiast rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował dziennikarzy, że wniosek Premiera w sprawie rekonstrukcji rządu jeszcze nie wpłynął. – Pan Prezydent, jako gwarant ciągłości władzy państwowej, jest bardzo zainteresowany, aby ta rekonstrukcja odbyła się jak najszybciej – dodał. Poinformował, że z uwagi na kalendarz Prezydenta, rekonstrukcja może odbyć się we wtorek bądź w piątek. (PAP)