Menu rozwijane

09 grudnia 2021

Sytuacja na Białorusi i wsparcie Polski dla demokracji na Białorusi będą głównymi tematami wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy na organizowanym przez Prezydenta USA Joe Bidena Szczycie dla demokracji. Polska ma zobowiązania wobec swych sąsiadów – zaznaczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W czwartek i piątek w formie wirtualnej obędzie się organizowany przez Prezydenta USA Joe Bidena Szczyt dla demokracji, którego celem jest powstrzymanie odstępstw od demokracji oraz erozji praw i wolności na świecie.

– Pan Prezydent powtarza, że Polska była, jest i będzie wsparciem dla demokracji w całej Europie Wschodniej, a także jest świadoma ceny, którą za to płaci. Ze strony Pana Prezydenta padnie z pewnością bardzo jasna deklaracja, że z tej roli Polska nie zrezygnuje. Pan Prezydent mówił zresztą o tym w sierpniu w orędziu solidarności dla Białorusinów – podkreślił Jakub Kumoch.

– Uważamy, że debata o stanie demokracji w świecie Zachodu jest niezwykle ważna, natomiast my mówimy przede wszystkim o prawach tych, którzy demokracji są pozbawieni. Polska, jako kraj, którego stolica znajduje się raptem niecałe 200 km od granicy z Białorusią ma zobowiązania wobec naszych sąsiadów. Widzimy rzeczywistość nieco inaczej, niż niektórzy nasi partnerzy, którzy mogą ulegać złudzeniu, że cały świat jest demokratyczny  – ocenił prezydencki minister.

Na ogłoszonej przez Departament Stanu USA liście zaproszonych na planowany na 9–10 grudnia wirtualny Szczyt jest 110 państw. Nie ma na niej m.in. Chin, Rosji i Białorusi. (PAP)

Może Cię zainteresować Prezydent spotka się w czwartek ze Swiatłaną Cichanouską