Menu rozwijane

18 grudnia 2018
W zeszłym roku przed Bożym Narodzeniem Prezydent odwiedził polskich żołnierzy z kontyngentu w Kuwejcie

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi przed świętami Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii, którego żołnierze wchodzą w skład wielonarodowych sił NATO stacjonujących w ramach wysuniętej obecności sojuszu w regionie Morza Czarnego. Prezydentowi  w środowej wizycie będzie towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak.

– To wizyta wśród żołnierzy wchodzących w skład wielonarodowej brygady, która jest częścią dywizji Południe-Wschód, powołanej w konsekwencji decyzji warszawskiego szczytu NATO  – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch, który weźmie udział w wizycie.

– Obecność naszych żołnierzy jest zgodna z wielokrotnie prezentowaną przez Prezydenta logiką 360 stopni i wyrazem tego, że Polska nie tylko jest zainteresowana wzmocnieniem obecności Sojuszu w naszym regionie, na terenie naszego kraju i w jego pobliżu – zaznaczył.

Szef BBN przypomniał, że polskie kontyngenty wchodzą w skład sił stacjonujących na Łotwie, uczestniczą też w rotacyjnej misji Baltic Air Policing nad państwami bałtyckimi. – To, a także obecność rumuńskiego kontyngentu w Polsce świadczą o tym, jak bardzo poważnie traktujemy te zobowiązania – dodał szef BBN.

Zwrócił też uwagę na polsko-rumuńskie relacje w ramach inicjatywy bukaresztańskiej dziewiątki –  dziewięciu państw wschodniej flanki NATO od Bałtyku po Morze Czarne. –  To pokazuje rozległość na osi północ-południe działań, które NATO podejmuje wobec zagrożeń ze wschodu, i my aktywnie w tym uczestniczymy – dodał.

–  Kontyngent polski znalazł się w Rumunii na skutek decyzji warszawskiego szczytu NATO i bezpośrednich decyzji podpisywanych przez Prezydenta. Stąd też wizyta w okresie przedświątecznym  –  powiedział minister Soloch. Przypomniał, że Prezydent odwiedzał wcześniej polskich żołnierzy służących w misjach w Afganistanie, na Łotwie i w Kuwejcie. Może Cię zainteresować Prezydent u żołnierzy z kontyngentu w Kuwejcie [PL/EN]

Zwierzchnik Sił Zbrojnych i szef MON wezmą udział w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami, wyróżnionym wręczą odznaczenia.

Wizyta w Krajowej, gdzie stacjonują polscy żołnierze, rozpocznie się od odwiedzin miejsca internowania w 1939 r. Prezydenta Ignacego Mościckiego i naczelnego wodza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

PKW Rumunia wchodzi w skład wielonarodowej brygady stacjonującej w rumuńskiej Krajowej w ramach wzmocnionej sojuszniczej obecności na wschodniej flance NATO. Została ona ustanowiona na warszawskim szczycie NATO w 2016 r. Sojusznicy uzgodnili wówczas wydzielenie sił stacjonujących w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence, eFP) na północno-wschodniej flance NATO i dopasowanej wzmocnionej obecności (tailored form, ward presence - tFP) na południowo wschodnich obrzeżach terytorium państw członkowskich.

Polska wydzieliła do wielonarodowej brygady tFP w Rumunii i Bułgarii kontyngent liczący ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uzbrojonych w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, granatniki i lekkie moździerze. Żołnierze kontyngentu dowodzonego przez mjr. Marcina Szulewę stacjonują w koszarach rumuńskiego 26. Batalionu Piechoty. Głównym zadaniem PKW jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód.

Natomiast w skład stacjonującego w Polsce wielonarodowego batalionu eFP wszedł 120-osobowy rumuński pododdział przeciwlotniczy.(PAP)