Menu rozwijane

16 sierpnia 2016
Pałac Prezydencki (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie będzie tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z patriarchą antiocheńskim Janem X - poinformował we wtorek PAP Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Do spotkania dojdzie w środę w Pałacu Prezydenckim.

Prawosławny patriarcha antiocheński Jan X przyjechał z Syrii do Polski we wtorek. W czasie kilkudniowej wizyty będzie m.in. przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

- Patriarcha Antiochii jest zwierzchnikiem chrześcijan żyjących na Bliskim Wschodzie, którzy w sposób szczególny doświadczają cierpienia wojny toczącej się w Syrii - powiedział Wojciech Kolarski. Zaznaczył, że uchodźcy i konflikt na Bliskim Wschodzie to od pewnego czasu jeden z najważniejszych tematów polityki europejskiej.

- Pan prezydent wypowiadał się jednoznacznie, że trzeba szukać rozwiązania konfliktu tam, na miejscu. Problem uchodźców to problem niestabilności na Bliskim Wschodzie, więc rolą krajów europejskich jest doprowadzenie do pokoju na Bliskim Wschodzie - dodał minister Kolarski.

Zaznaczył, że chrześcijanie stanowią bardzo szczególną mniejszość - są ofiarami konfliktu, a ich ucieczka zmienia krajobraz kulturowy Bliskiego Wschodu.

W spotkaniu ma wziąć udział także zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.

Może Cię zainteresować Prezydent: Najistotniejszy jest wzajemny szacunek Podsekretarz Stanu w KPRP zaznaczył, że spotkanie z patriarchą Antiochii wpisuje się w znakomite relacje prezydenta z hierarchami i wiernymi Kościoła prawosławnego w Polsce. Przypomniał, że blisko rok temu Andrzej Duda uczestniczył w uroczystości w cerkiewnym sanktuarium na Św. Górze Grabarce, a pod koniec ub. roku spotkał się z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem. (PAP)