31 sierpnia 2021
Wieluń | Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 2019 r.

Wieluń jest jednym z miejsc symboli agresji III Rzeszy na Polskę w 1939 roku – przypomina prezydencki minister Wojciech Kolarski, zapowiadając, że w tym roku właśnie w Wieluniu w woj. łódzkim Prezydent Andrzej Duda upamiętni wybuch II wojny światowej. PROGRAM PRASOWY >>>

82. rocznica wybuchu II wojny światowej przypada w środę.

Może Cię zainteresować 80. rocznica wybuchu II wojny światowej [PL/ENG] – Wieluń jest jednym z miejsc symboli agresji III Rzeszy na Polskę w 1939 roku oraz tragedii drugiej wojny światowej – powiedział Wojciech Kolarski, podkreślając, że „konsekwentna polityka Prezydenta Dudy sprawiła, że od kilku lat świadomość tego, co wydarzyło się w Wieluniu nie jest już tylko wiedzą, którą posiadają Polacy”. W tym kontekście przypomniał obchody 80. rocznicy wybuchu wojny i zbombardowania Wielunia, w których to obchodach poza polskim Prezydentem wziął udział także Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Prezydent Andrzej Duda podkreślił wtedy, że przyjaźń polsko-niemiecką można budować, pamiętając o historii.

– Bombardowanie Wielunia oddaje charakter całej drugiej wojny światowej. Ten zbrodniczy atak był zapowiedzią jej bestialstwa, gdy ofiarami stała się przede wszystkim ludność cywilna – podkreślił Wojciech Kolarski.

Zgodnie z programem tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej w Wieluniu rozpoczną się o godz. 4.30 od m.in. przemówienia Prezydenta Andrzeja Dudy; następnie ok. godz. 6 odbędzie się ceremonia złożenia wiązanki kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym zbombardowaną synagogę oraz złożenia wieńca przed pomnikiem upamiętniającym nalot bombowy na wieluński szpital pw. Wszystkich Świętych.

1 września 1939 r. o godz. 4.40 rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby – pacjenci i personel szpitala. Przyjmuje się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej w jej pierwszym dniu, gdy wojska III Rzeszy przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice II Rzeczypospolitej.