Menu rozwijane

21 marca 2022

W poniedziałek Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda oraz Minister Adam Kwiatkowski  uczestniczyli w zdalnym spotkaniu z księżmi Jarosławem Rudyym, wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego pw. Najświętszego Serca Jezusa w Worzelu k. Kijowa oraz ks. Olegiem Żarukiem, rektorem Instytutu Nauk Teologicznych w Gródku Podolskim.

Księża połączyli się z siedziby Wyższego Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim, do którego decyzją Bp diecezji kijowsko–żytomierskiej, zostali ewakuowani klerycy oraz kadra naukowa w związku z brutalnym ostrzałem budynku Seminarium w Worzelu.
W trakcie spotkania, duchowni opowiedzieli o sytuacji w mieście, do którego licznie przybywają uchodźcy ze wschodniej Ukrainy. Obecnie pod opieką Ks. Olega znajduje się 55 uchodźców. Są to zarówno osoby starsze, jak i rodziny z dziećmi.

Podczas spotkania rozmawiano o potrzebnym wsparciu i transportach darów do Ukrainy. Kancelaria Prezydenta od lat, we współpracy z MSZ i darczyńcami, prowadziła akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowaną do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Obecnie akcja przerodziła się w akcję pomocy – solidarności z Ukrainą. Wysyłane z Polski,  pod patronatem Pary Prezydenckiej, transporty z pomocą rzeczową trafiają do wszystkich potrzebujących mieszkańców Ukrainy.