Menu rozwijane

05 kwietnia 2022

We wtorek Małżonka Prezydenta RP odbyła spotkanie on–line ze Stanisławem Szyrokoradiukiem, biskupem diecezji odesko–symferopolskiej oraz biskupem pomocniczym Jackiem Pylem. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Ukrainie oraz potrzeb jej mieszkańców. W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. 

– Chcielibyśmy zapewnić o naszej modlitwie, ale przede wszystkim o tym, że wszyscy Polacy stanęli na wysokości zadania jeśli chodzi o pomoc naszym braciom z Ukrainy. Wspieramy uchodźców w Polsce, zapewniając im schronienie, pracę, dzieciom edukację. Staramy się też wysyłać wsparcie rzeczowe do Ukrainy – relacjonowała Pierwsza Dama.

Biskupi wyrazili wdzięczność za pomoc, jaką naród ukraiński otrzymuje od Polski i Polaków oraz podkreślili, że żadne państwo nie wspiera Ukrainy tak, jak robi to Polska. – Zdajemy sobie z tego sprawę, jesteśmy bardzo wdzięczni za solidarność, to dla nas bardzo ważne – mówili.

Podczas rozmowy poruszono temat pomocy udzielanej przez Kurię osobom dotkniętym wojną, pozyskiwaniu – przy wsparciu Caritas oraz prywatnych darczyńców – żywności i środków higienicznych i przekazywaniu ich potrzebującym. Omówiono obecną sytuację oraz potrzeby mieszkańców Odessy, rozmawiano także o międzynarodowej solidarności i pomocy jakiej udzielają Ukrainie inne kraje. Wiele z nich również wysyła pomoc humanitarną oraz przyjmuje uchodźców, zaś dzięki koalicji Małżonek Prezydentów, zainicjowanej i budowanej przez Pierwszą Damę RP, coraz więcej zagranicznych placówek i ośrodków podejmuje się opieki nad ukraińskimi sierotami, chorymi dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi.

Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, Kancelaria Prezydenta RP jest zaangażowana w pomoc swojemu wschodniemu sąsiadowi. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych systematycznie organizowane są i wysyłane do Ukrainy transporty z pomocą rzeczową. Do tej pory zorganizowano ich 16. Trafiły one do potrzebujących mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.

Może Cię zainteresować Pomoc medyczna dla Ukrainy Rozmowa z proboszczem parafii w Mariupolu w Ukrainie

 

Spotkanie on–line ze Stanisławem Szyrokoradiukiem biskupem diecezji odesko–symferopolskiej oraz biskupem pomocniczym Jackiem Pylem (1)
Spotkanie on–line ze Stanisławem Szyrokoradiukiem biskupem diecezji odesko–symferopolskiej oraz biskupem pomocniczym Jackiem Pylem (2)
Spotkanie on–line ze Stanisławem Szyrokoradiukiem biskupem diecezji odesko–symferopolskiej oraz biskupem pomocniczym Jackiem Pylem (3)
01__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_ksieza_20220405_GJB_3671_1.jpg
02__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_ksieza_20220405_GJB_3699.jpg
04__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_ksieza_20220405_GJB_3747.jpg